česky english Vítejte, dnes je sobota 18. květen 2024

Návrhový systém DPS zdarma

DPS 2/2010 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz, CADware

Kdesi jsem našel informaci o dobrém návrhovém programu DPS a to zcela zdarma. Jsem skeptický k takovým informacím, ale zároveň zvědavý, tak jsem začal hledat. A skutečně tomu tak je, na stránkách firmy Sunstone je ke stažení program PCB123.

Základní informace o tomto programu mě nadchly. Jednoduché ovládání, všechny potřebné funkce. Kreslení schémat, návrh desky, autoplacement, autorouter, DRC, DFM, fanout SMT, automaticky vytvořený výpis materiálu. Tabulka porovnání funkcí s programy Eagle, Orcad a Altium ukazují, že PCB123 je nejlepší. V seznamu firem jako uživatelů jsou snad všechny známé firmy. A znáte jiný program, který má v knihovně více než 500 000 součástek? Určitě ne, ale PCB123 je má, včetně komponentů od NXP, Panasonic, Actel, Kemet, Intel, Lattice, National Semiconductor a mnoha dalších. PCB123 také umožňuje importovat Gerber a IDF data. Člověku se až nechce věřit, že by toto vše nabízel jeden program, a ještě k tomu zdarma.

Návrhový systém DPS zdarma 1

Obr. 1 Editor schématu

Nezbylo, než si program stáhnout a podívat se na něj podrobněji. Musím uznat, že mě zpočátku docela příjemně překvapil. Instalace proběhla naprosto korektně a po spuštění se objevilo moderní uživatelské prostředí. Úvodní dialog mi nabídl pomoc s vytvořením obrysu desky zadáním rozměrů nebo výběrem z několika vzorů standardních typů desek podle názvu i včetně obrázku, což jsem rád využil, protože už tam byly i potřebné konektory. Následovala možnost zadání počtu vrstev, definování napájecích vrstev, nepájivé masky a potisku. Vše bylo zcela jednoduché, dialog přehledný, grafika perfektní. Tím jsem vstoupil do editoru desky.

Návrhový systém DPS zdarma 2

Obr. 2 Editor desky

Rychlým shlédnutím ikon a nabídek s povely jsem našel možnost spuštění schematického editoru, kde k mému překvapení byly již připraveny konektory z desky. Opět netrvalo dlouho a byl jsem schopen vložit do výkresu další součástky ze skutečně bohaté nabídky. Propojení vývodů byla hračka díky poloautomatickému kreslení spojů. Přepnutím do editoru desky jsem si nemohl nevšimnout, že těch několik součástek umístěných do schématu bylo již mezitím také automaticky vloženo do desky. Přenos dat mezi schématem a deskou probíhá u programu zřejmě zcela automaticky v obou směrech.

Postupně jsem objevoval další funkce programu. Položení plošného spoje s automatickým dotažením do vývodu součástky i mimo rastr, vytvoření měděné plochy. Editor součástek a pouzdra zvládne každý, kdo rozumí anglickým výrazům dialogu.

Během práce na desce bylo možné kdykoliv přejít do editoru schématu a naopak. Navíc bylo možné také jedním kliknutím přejít do okna se zobrazením podrobného výpisu materiálu. A ještě lépe, rovněž jedním kliknutím jsem mohl zobrazit navrhovanou desku ve 3D i s možností natáčení. Vypadalo to, že program nemá chybu.

Návrhový systém DPS zdarma 3

Obr. 3 Zobrazení desky ve 3D

V tuto chvíli mě přepadly pochybnosti. Jak je možné, že program s tak jednoduchým ovládáním, výbornou grafikou, zcela srozumitelnými dialogy, pokročilými funkcemi a velkým množstvím součástek v knihovně, je zadarmo? Proč si ho všichni nepořídí a utrácejí za Eagle nebo jiné programy?

Brzy jsem nalezl odpověď. Nakreslené schéma i navrženou desku bylo možné vytisknout, exportovat do IDF, ale nikde jsem nenašel možnost generovat obvyklá výstupní data jako Gerber a Excellon. Tato možnost tam prostě není, a to je také důvod, proč je program zadarmo. Po zhotovení návrhu desky si totiž můžete přímo objednat její výrobu za cenu kalkulovanou programem. Potřebujete ještě udělat dodatečně změnu na desce? Žádný problém – změna se do ceny okamžitě promítne. A kde si vlastně výrobu desky objednáváte? Samozřejmě u toho, kdo vám tento program poskytuje – u firmy Sunstones. Objednáním navržené desky se kompletní informace přenesou k výrobci, který si z nich potřebná výstupní data zhotoví sám.

Je to vlastně docela chytrý nápad. Člověk si navrhne desku, nemusí ztrácet čas generováním výstupních dat, hned ví, kolik ho bude její výroba stát, objednání provede přes internet přímo v programu a navíc ji dostane v expresním termínu. Vždyť i u nás si někteří výrobci sami generují výrobní data z návrhu desky (většinou z programu Eagle), protože to návrháři neumí nebo se s tím nechtějí trápit. Pochopitelně se tento způsob práce hodí zejména pro prototypy a malé série a je tak určen spíše pro jednotlivce a malé firmy než pro profesionální pracoviště. Rovněž program sám nejde za určité meze, jako je např. routování diferenciálních párů.

PCB123 není jediný produkt tohoto typu. Přinejmenším jeden další existuje pod názvem ExpressPCB, ale, soudě podle přečtení prvních informací, nebude zřejmě na takové úrovni jako PCB123.

www.sunstone.com

www.pcb123.com

www.expresspcb.com