česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

TAP software pomáhá s návrhem vf komunikace

DPS 5/2018 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz, CADware

Americká společnost SoftWright LLC vyvíjí a dodává dva programy určené pro analýzu šíření vf vln v terénu – TAP Mapper a TAP RF engineering software. Za zkratkou TAP se skrývá označení pro Terrain Analysis Package.

TAP Mapper

TAP Mapper umožňuje provádět rychlé vf analýzy v terénu s pomocí databáze globálních dat výšek terénu, pokrytí území a budov. Je dostupný buď jako samostatný program, nebo jako součást programu TAP RF.

TAP RF

TAP RF je nástroj pro analýzu šíření vf vln v terénu. Používá se k určení vhodných lokalit pro umístění rádiových vysílačů, předpovědi pokrytí rádiovými vlnami a spolehlivosti spojení a k návrhu mikrovlnných, vhf a uhf spojení. Tento program se v praxi používá nejen v USA, ale i v dalších 70 zemích světa.

TAP RF modeluje fyzickou vrstvu pro všechny bezdrátové protokoly v rozsahu 30 MHz až 30 GHz. Program si lze sestavit podle potřeby, k dispozici je až 27 modulů.

Tak například základní konfigurace vhodná pro studie zaměřené na pokrytí signálu a profily cest šíření vln zahrnuje moduly Basic Mapping, RF Facilities a Longley‑Rice Propagation.

Základním modulem je tedy Basic Mapping, který může být také použit samostatně. Modul RF Facilities slouží k vytváření databáze fixních a mobilních stanovišť zařízení pro vysílání nebo příjem signálu. Modul Antenna Elevation pak vypočítává potřebnou výšku antény, aby bylo možné splnit požadovaná kritéria.

TAP software pomáhá s návrhem vf komunikace

Problémy s interferencí se řeší pomocí modulů Intermodulation a Adjacent Channel Interference, zatímco pro analýzy šíření vln v široké škále vf aplikací je určeno několik dalších modulů, např. Rounded Obstacle, Egli, Bullington, Okumura, Hata/Davidson Propagation Modules atd. Pro prognózy spolehlivosti jsou k dispozici dva moduly: modul Microwave Reliability umožňuje navrhovat a ohodnotit spolehlivost mikrovlnného spojení, zatímco modul VHF/UHF Reliability ohodnocuje spolehlivost v pásmech velmi vysokých a ultra vysokých kmitočtů.

Podrobnější informace jsou k dispozici na webových stránkách výrobce: www.softwright.com/products/