česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Roboty JANOME pro elektrotechniku

DPS 2/2010 | Články
Autor: Ing. Oldřich Dlouhý, EXACTEC

Firma JANOME je tradiční japonský výrobce robotických systémů. Vyrábí několik typů a velikostí tří a čtyřosých desktop a SCARA robotů s robustní a tuhou konstrukcí, stabilním řídícím systémem a snadným programováním. Mezi výčet předností patří ale také vysoká rychlost, vynikající opakovaná přesnost, pohybující se v setinách milimetru, a možnost značného zatížení. Jako uznání maximální kvality bylo v roce 2008 převzetí veškeré produkce robotů CAST/ Robokids od firmy SONY a jejich výroba nyní probíhá v tokijském závodě JANOME.

Pro „stolní“ nebo lépe řečeno buňková pracoviště jsou určeny především desktop typy robotů. Jde o kartézské X-Y-Z-R systémy a vyrábí se s operačním prostorem od 200 do 510 mm, dosahují rychlosti až 800 mm/sec při přesnosti ±0,01 mm. Novinkou jsou verze s implementovanou funkcí Position Error Detection pro rozpoznání chybné polohy např. při přetížení nebo kolizi.

Roboty JANOME pro elektrotechniku 1

Obr. 1 SCARA robot v montážní lince

SCARA roboty mají mezikruhový operační rádius, díky kterému se mohou pohybovat nad velkým půdorysným prostorem. Jsou tak nejčastěji používány na montážních a výrobních linkách nebo ve větších buňkách. Nejmenší z nich má operační rádius 250 mm, největší dosáhne až do 1 000 mm, unese 20 kg rychlostí 7 000 mm/sec a pořád se slušnou přesností ±0,025 mm.

Roboty jsou vybaveny operačním systémem JR C-Points, umožňujícím jednoduché parametrické i sekvenční programování. Lze však také bez jakéhokoli příplatku získat verze přímo podporující např. pájení, dispensing, montáž šroubů a další aplikace, které se v elektrotechnické výrobě objevují velmi často.

Roboty JANOME pro elektrotechniku 2

Obr. 2 Pájecí buňka s desktop robotem

Pájení – automatizační systémy pro hrotové i laserové pájení vyvinuli v JANOME ve spojení s leadrem v oboru, firmou APOLLO SEIKO. Vznikla tak řada standardizovaných řešení s předdefinovanými technologickými podmínkami, které zajišťují vysokou opakovanou kvalitu spojů. Součástí těchto systémů je kontrola a řízení teploty hrotu, jeho čištění, přísun pájky a možnost použít i pájení v ochranné atmosféře.

Dispensing – bodové i křivkové dávkování tmelů, lepidel, maziv, nanášení a stříkání laků a jiných kapalin. K dávkování se používají proporcionální nebo volumetrické systémy DAVtech nebo EFD.

Šroubování – montáž šroubků a vrutů patří mezi nejčastější aplikace jak v elektrotechnickém, tak automobilovém průmyslu. Robotická montáž přináší nejen zvýšení produktivity, ale použitím moderních elektrických šroubováků také maximální kontrolu nad kvalitou a přesností provedení operace.

Depaneling – pro rozřezávání PCB nebo fíbrových desek na drobné tvarové díly se používají speciální verze desktop robotů, vybavených vysokootáčkovým vřetenem a patentovaným systémem pro efektivní odsávání pilin přímo od nástroje. Díky podpoře programování souvislých křivek a možnosti načítat DXF soubory je možné snadno získat i velmi složité tvary dílů.

Roboty JANOME pro elektrotechniku 3

Obr. 3 Depaneling: tvary prořezání PCB

Měřicí a kontrolní pracoviště – roboty JANOME jsou v zásadě velmi přesné univerzální polohovací systémy, a tak není problém je využít jako „nosiče“ vision kamerového systému a kontrolovat rozměry nebo kompletnost výrobků.

Autorizovaným distributorem robotů JANOME pro ČR a SR je firma EXACTEC, která dodává jak samostatné roboty, tak i kompletní robotické aplikace na míru.