česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Nové kleště se dostanou všude. Třeba i do telefonu

DPS 6/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

S každým dalším přístrojem výrobce do světa nevysílá pouze měřicí techniku, ale i nějakou formu sdělení. V případě nových klešťových multimetrů od společnosti Hioki budou přinejmenším dvě. Protože zde čelisti nemáme na ozdobu, měli bychom se s nimi dostat všude, kam potřebujeme. Autor návrhu nechává rozhodnutí na obsluze a nesmí jí v tom bránit. Za druhé budou-li chytré telefony užitečné pro člověka, stejně dobře vytvoří pár i s měřidlem. Celkem dvě pak dostaneme i novinky, AC/DC přístroje CM4375 spolu s CM4376, přičemž bezdrátovou technologií Bluetooth 4.0 LE pro zobrazování naměřených údajů na smartphonu vládnou právě posledně zmiňované modely.

Nové kleště se dostanou všude. Třeba i do telefonu

CM jako Clamp Meter

Trend spočívající v ještě lepší přístupnosti klešťových měřidel jsme zaznamenali již v minulosti, třeba u multimetrů Hioki CM3289 s přepracovanými čelistmi, přesně jak jsme o tom psali v letošním čtvrtém čísle časopisu [1]. V tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo v provozu, a typicky pak u rozvodných skříní, začít něco měnit. Právě naopak. Díky nedostatečnému prostoru mezi sousedními kabely může být pro údržbu stále obtížnější dostat se s technikou tam, kam potřebujeme. Návrh s otevřenou čelistí toho moc nevyřeší a klasické provedení svorky kruhového tvaru už teprve ne. Nové přístroje z obr. 1 proto vsadily na vylepšené a ještě tenčí čelisti obepínající vodiče s průměrem až 34 mm. Bude to ale stačit?

Výrobce u modelů CM437x [2] naštěstí nepodceňuje ani výbavu. Základní měření stejnosměrného i střídavého proudu do 1 000 A a napětí až do 1 500 V, resp. 1 kV, odporu 600,0 kΩ nebo též akustický test vodivosti či diod proto rozšiřuje o zkoumání kmitočtu až do 999,9 Hz, teploty s termočlánkem typu K v rozmezí od –40,0 °C až do +400,0 °C a třeba i kapacity do 1 000 μF. Na střídavých rozsazích se uplatní funkce True RMS, dále též kategorie CAT III 1000 V spolu s CAT IV 600 V, obnovovací rychlost displeje pro měření s výjimkou frekvence, kapacity či teploty 5× za sekundu a nechybí zde ani podpůrné funkce pro přidržení hodnoty, minima, maxima, filtr, podsvícení apod.

Výsledek dle předběžně dostupných materiálů od Hioki měří 65 × 242 × 35 mm a vážit by měl 330 gramů. Při napájení ze dvou mikrotužkových alkalických baterií typu LR03 se v nepřetržitém provozu udrží zhruba 40 hodin. Chválíme také za široký provozní rozsah přístroje od –25 °C až do +65 °C.

Zapsat a nahlásit

Pokud si dle podmínek vystačíme s dosahem na přímou viditelnost cca do 10 m a zvolíme pro tyto účely verzi multimetru CM4376 vybavenou vf rozhraním, dostáváme pro iOS 10.0 a vyšší, resp. Android od verze 4.3, k dispozici volně dostupnou aplikaci GENNECT Cross sloužící k záznamu dat a také tvorbě hlášení [3]. Aktuálně již podporuje řadu různých měřidel nebo testerů Hioki, přičemž se nebrání ani jednoduchým funkcím osciloskopu zobrazujícím na telefonu průběhy napětí a proudu.