česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. duben 2024

Testování elektromotorů se záznamníky HIOKI

DPS 6/2018 | Články
Autor: Testovací technika

Při testování elektrických motorů bývá často nezbytným doplňkem analýza pomocí rotačních enkodérů. Tyto se často používají k monitorování parametrů motoru, jako je rychlost a směr otáčení, a to převodem rotačního pohybu do digitálního signálu a následným sledováním průběhů v zařízení pro získávání dat. To je obzvláště důležité při první instalaci kodéru, aby se ověřila jeho správná funkčnost a jeho výstup odpovídal specifikacím motoru, popř. následně při odstraňování problémů motoru. Monitorováním dvou fází, které jsou připojeny k snímači, je možno ověřit pracovní cyklus, stejně jako správný fázový vztah mezi fázemi A a B.

Z těchto důvodů je zapotřebí záznamník s vysokým rozlišením, díky kterému je možné zachytit rychlé změny motoru, zejména pokud je zpětná vazba z enkodéru nezbytná k zajištění absolutní synchronizace motoru s připojeným zařízením.

Testování elektromotorů se záznamníky HIOKI

Vezměme např. motor 3 000 ot/min, což odpovídá 50 otáčkám za sekundu. Chcete-li sledovat rotaci enkodéru s rozlišením 1°, budete z enkodéru potřebovat pulzní výstup 360 impulzů na otáčku. Jedna sekunda chodu motoru o 3 000 ot/min tak bude odpovídat 18 000 impulzů, což představuje 1 impulz za 55 μsec. Pro zachycení cyklu o takto krátké časové základně potřebujete záznamník, který dokáže vzorkovat rychlostí alespoň 1 MS/s. Pohyb motoru, který vyžaduje ještě přesnější ovládání, jako jsou stroje používané pro zdravotnická zařízení nebo pokročilou robotiku, může být potřeba sledovat při ještě vyšším rozlišení, 0,1°, nebo dokonce 1/100 stupně, což znamená ještě „užší“ impulz − tím pádem je vyžadována ještě vyšší rychlost vzorkování, a to až 10 MS, 50 MS nebo 100 MS/s.

Řešení nabízí vysokorychlostní vstupní jednotka U8976 High Speed Analog Unit instalovaná v záznamníku MR6000 představeném na těchto stránkách již dříve. Díky této konfiguraci jsou možná vysokorychlostní izolovaná měření až do 200 MS/s na více kanálech, což vám umožní určit krátkodobé anomálie impulzů z enkodérů i během dlouhých testovacích sekvencí. Dlouhá doba nahrávání záznamníku MR6000 tak umožní zachycení i těch signálů, které by nemusely být běžnými osciloskopy vůbec objeveny právě kvůli délce záznamu.

Souběžné vícekanálové testování umožňuje sledovat současně více snímačů a provádět další elektrické testy, které ověřují schopnost těchto snímačů správně monitorovat provoz motoru a rychle a efektivně analyzovat problémy, pokud k nim dojde.

Podrobnější informace o zařízeních HIOKI, případně možnost vyzkoušení, žádejte u společnosti TESTOVACÍ TECHNIKA s. r. o., autorizovaného distributora výrobce v ČR a na Slovensku, nebo přímo na webových stránkách výrobce www.hioki.com.