česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

Výstava Embedded World 2011

DPS 3/2011 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Na začátku března proběhla v Norimberku výstava Embedded World 2011, největší světová výstava zaměřená na embedded systémy. Stánky více než osmi set vystavovatelů navštívilo přes 19 000 návštěvníků a tak se potvrdila stoupající obliba této výstavy. Spokojené byly i vystavující firmy, které si tentokrát chválily obzvlášť kvalifikované návštěvníky. Prioritou letošní výstavy byla řešení pro úsporu energie a pro komunikaci jako např. M2M komunikace mezi jednotlivými zařízeními. Výstava zahrnovala produkty všech segmentů tohoto odvětví průmyslu – software i hardware, nástroje a služby.

Obr. 1 Druhá generace Intel Core i5/i7 procesorů na desce CP6003-SA firmy Kontron

Obr. 1 Druhá generace Intel Core i5/i7 procesorů na desce CP6003-SA firmy Kontron

Z vystavovaného hardwaru tvořily největší část součástky, ať už aktivní, optoelektronické a elektromechanické nebo například senzory. Druhou nejpočetnější skupinou byly různé moduly (počítačové, M2M, bezdrátové, napájecí zdroje a další). Hardwarové systémy pro různé aplikace byly určeny pro automobilový průmysl, řízení dopravy, průmyslové ovládání, letectví, sběr dat a další obory.

Obr. 2 8,9″ WSVGA TFT dotykový panel firmy Texim Europe

Obr. 2 8,9″ WSVGA TFT dotykový panel firmy Texim Europe

Jako nástroje pro vývoj embedded systémů byly vystavovány např. různé testovací přípravky, programovací zařízení, emulátory, debuggry, sestavy pro prototypovou práci, stejně jako programové vybavení pro vývoj softwaru i hardwaru. Aplikační software pro embedded systémy zahrnoval BIOS, různé operační systémy pracující v reálném čase, vizualizační a komunikační software, ale také internetové prohlížeče atd.

Nabízené služby firem byly zaměřeny na vývoj systémů, zhotovení elektronických celků, certifikaci, testování a školení.

Podle Richarda Krowozy z Nürnberg- Messe prezentovala tato výstava jedno z nejdynamičtějších odvětví elektronického průmyslu, když vystavovala to nejlepší, co vestavěné systémy v globálním měřítku nabízejí.

Foto: Nuernberg Messe/Frank Boxler

Foto: Nuernberg Messe/Frank Boxler

Během výstavy se konaly dvě konference, jedna zaměřená na vestavěné systémy, druhá pak na elektronické displeje. Konference o embedded systémech pokryla všechny aspekty jejich vývoje a tak znovu ukázala, že je tím pravým místem pro výměnu názorů a řešení problémů. Mezi náměty byly architektura ARM Cortex, networking, bezpečnost, knihovny a Open Source. Konference o elektronických displejích byla výborným zdrojem informací o displejích pro vestavěné systémy, nových technologiích, materiálech, ovladačích atd. Mezi přednáškami byly zastoupeny prezentace např. na témata „Vysoce účinné organické LED“ nebo „Materiály pro výrobu tekutých krystalů používaných v 3D televizorech“.

Na výstavě byly uděleny ceny Embedded Award 2011 v kategoriích hardware a software a také speciální cena. Vítězem v kategorii hardware se stala firma Freescale se svým 32bitovým mikrokontrolérem MPC5646CMCU, který je určen pro ochranu elektronických jednotek automobilů. Firma Hitex si odnesla cenu v kategorii software za systémové řešení pro uživatele kontrolérů Infineon. Speciální cenu získala firma Fraunhofer Institute for Integrated Circuits z Erlangenu za miniaturizovanou HD kameru s integrovaným DVB-T jako příklad vysoce integrovaného vestavěného systému.

Třetí den výstavy probíhal tzv. Student Day. Více než tisíc studentů z celého Německa a Rakouska přijelo na výstavu zvlášť vypravenými autobusy, aby se jako budoucí inženýři zaměření na toto odvětví elektroniky s vestavěnými systémy seznámili. Pro mnohé z těchto talentovaných studentů to byla také příležitost poznat své budoucí zaměstnavatele.

Škoda jen, že českých firem bylo na výstavě pouze několik, na rozdíl např. od Rumunska, které se prezentovalo ve světě embedded systémů podstatně lépe.

Příští výstava Embedded World 2012 bude probíhat v Norimberku 28. 2. až 1. 3. 2012. Více informací o této výstavě najdete na www.embedded-world.de.