česky english Vítejte, dnes je pátek 19. červenec 2024

Měření není jen o číslech. Kde chybí řád, pomohou multimetry GDM

DPS 1/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Suchý může být chleba, kašel nebo třeba zip. A stejně taková se mohou jevit i čísla problikávající někde na displeji. Dejte jim smysl a dostanete více než jen suchou informaci. Případně se o takový úkol podělte rovnou se svým měřidlem.

Dva modely, dvě současná měření

Ať již budeme chybějící řád z titulku spojovat s pořádkem, nebo snad i desetinnou pozicí, nebudeme daleko od pravdy. Stejně jako nové stolní multimetry GW Instek řady GDM-906x, které výrobce představil v říjnu [1]. Při měření stejnosměrného napětí se totiž na rozsahu 10,00000 V a dle konkrétního modelu od skutečnosti odchýlí pouze o ±(0,0035 % ze čtené hodnoty +0,0005 % z rozsahu). Za koncovku „x“ si pak dle libosti doplníme buď nulu, nebo jedničku, přesně jak potřebujeme.

Měření není jen o číslech. Kde chybí řád, pomohou multimetry GDM

V obou případech zkoumáme stejnosměrná napětí a proudy, totéž ve smyslu AC a poplatně možnostem True RMS, odpor (dvou- i čtyřvodičově), kmitočet spolu s periodou, ověřujeme diody, testujeme vodivost, na základě termistorů, RTD nebo např. termočlánků zjišťujeme teplotu a neznámou pro nás nemusí zůstat ani kapacita až do 100,0 μF. Hned v závěsu za těmito 12 parametry následuje šest funkcí matematických, od dB/dBm až po 1/x, a volit bude možné také z řady komunikačních rozhraní, USB Host/Device, RS-232C, LAN, digitálních vstupů či výstupů nebo GPIB.

Základní návod, jak odlišit vyšší modely GDM-9061 od základních 9060 [2], spočívá v porovnání přesnosti, kdy si za stejných podmínek u DCV „pohoršíme“ na ±(0,0075 % + 0,0005 %), dále pak rychlosti 10 000 měření za vteřinu (4 ½) vs. 1 000 vzorků/s (5 ½) nebo též velikosti dostupné paměti, 100 k oproti 10 k. Zadní vstupy, tak jak je vidíme na obr. 2, patří zase jen jedničkové verzi, která nadto měří AC a DC proudy až do 10 A, zatímco GDM-9060 zpracuje pouze 3 A. GW Instek si u svých digitálních multimetrů vždy zakládal na funkci duálního měření a nehodlá na tom nic měnit ani tentokrát. Oba výsledky proto souběžně zachycujeme nejen jako čísla, ale třeba i na časové ose. A to jsme teprve na začátku.

Vykresluje barvitě

Na grafický TFT panel s úhlopříčkou 4,3 palce a 480 × 272 body se toho vejde dost na to, abychom neskončili jen řečí čísel. Lákají vás průběhy, trendy, sloupcová zobrazení, histogramy z obr. 3 nebo další podpůrné a statistické výpočty? Máte je mít a bude jedno, jestli u toho 3,5kg přístroj postavíte na stůl nebo připevníte ke stojanu. O různé režimy zobrazení nepřijdete, hodit se bude i numerická klávesnice a za dlouhých zimních večerů možná ještě otevřete návod, který jen v anglické verzi čítá 368 stran.