česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

Novinky Yokogawa spojuje optika. V terénu i ve výrobě

DPS 3/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
m-1.jpg

Během prvních měsíců roku 2019 společnost Yokogawa Test & Measurement představila několik novinek, jejichž společným jmenovatelem se stává komunikace pomocí optických vláken. Jednu skupinu produktů přitom využijeme již na výrobní lince, zatímco s dalšími přístroji vybavenými velkou baterií se směle vydáme i do terénu.

Modulů není nikdy dost

K měření a vyhodnocování vlastností nejednoho optického zařízení, ale také celých systémů slouží nástroje řady AQ2200, výrobcem souhrnně označované jako „Multi Application Test System“. Jedná se o modulární řešení zahrnující stabilní (laserové) zdroje, rychlé senzory, stejně tak i stavitelné útlumové články ATTN, měřiče výkonu, switche OSW pro změnu trasy optického signálu apod. Moduly lze v libovolné kombinaci osadit na společnou základnu řešenou pomocí dvou různých „frame kontrolerů“ odlišených třemi nebo také devíti volnými pozicemi. A přesně zde budou pasovat i první novinky v podobě zásuvných modulů zdroje s neobyčejně vysokou stabilitou svého výstupu [1].

mereni-1
Obr. 1 Nové moduly se pyšní vysokou stabilitou, kterou využijeme i při kalibracích [2]

Nejen ve vývoji, ale také přímo na výrobních linkách je oceníme při kontrole a testování optických vláken, konektorů, pasivních oddělovacích prvků, zesilovačů a také dalších součástí využívaných v optických komunikačních sítích. Při posuzování ztrát a souvisejících charakteristik se můžeme u modulů AQ2200-112 s lasery typu DFB-LD spolehnout na jeden či dva kanály, výstupní úrovně od +10 dBm a také stabilitu definovanou v rozmezí ±0,005 dB. Vděčit za to budeme řízení teploty zdrojové součástky, potlačení vlivu odrazu od testovaného zařízení a také kompenzaci výkyvů způsobených interferencemi. K dispozici máme čtyři různé verze pokrývající běžně používané vlnové délky 1 310 nm, 1 550 nm, 1 625 nm a 1 650 nm [2].

mereni-2
Obr. 2 Příklad nasazení modulů zdroje AQ2200-112 [2]

Vydrží 10 hodin

Reflektometry ve své nabídce společnost Yokogawa rozhodně nešetří, což ostatně dokládá i dalšími novými přístroji typu OTDR (Optical Time Domain Reflectometer), tentokrát již v řadě AQ1210 navazující na své předchůdce značené jako AQ1200.

mereni-3
Obr. 3 OTDR AQ1210 se vymezuje dotykovým ovládáním i výdrží baterie [4]

Lákadlem by se měla stát podpora kapacitního dotykového ovládání na panelu s úhlopříčkou 5,7 palce a ještě větší kapacita baterie [3]. Hovořit proto budeme o kompaktní příruční technice vhodné zejména do terénu a všude tam, kde potřebujeme instalovat optické kabely, příp. též provádět údržbu. Systém rovněž zastane funkce měřiče výkonu nebo samotného zdroje světla. Veškeré ovládání ale naštěstí nebude jen dotykové. Výrobce pamatuje i na klasická tlačítka nebo voliče a pro účely přenosu dat či řízení skloňuje ve spojitosti s portem USB také rozhraní Wi-Fi a ethernet. Celkem šest modelů pracuje s vlnovými délkami začínajícími na 1 310 nm a dynamickým rozsahem již od 37/35 dB [4].

robenek@dps-az.cz