česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

Letiště v Muscatu bude mít jako první na světě antidronový detekční systém

DPS 2/2019 | Články
Autor: Redakce

Německá společnost Aaronia AG získala zakázku na svůj antidronový detekční systém AARTOS na ochranu letiště v ománském Muscatu. Omán je tak první zemí na světě, která bude chránit své letiště před drony a vyhne se tak situaci, která nastala koncem loňského roku na londýnském letišti Gatwick.

Firma Aaronia je svým zařízením pro detekci dronů známá – žádný návštěvník veletrhu electronica v Mnichově se v minulých letech nemohl vyhnout terénnímu vozu s namontovaným zařízením před vchodem do vstupní haly.

Detekční systém AARTOS „odposlouchává“ rádiové frekvence na vzdálenost až 50 km a funguje zhruba podobně jako legendární pasivní lokátor Tamara z bývalé Tesly Pardubice – potichu sleduje z několika míst rádiové signály v okolí, analyzuje je a vyvozuje pohyb letícího objektu.

Letiště v Muscatu bude mít jako první na světě antidronový detekční systém

Systém firmy Aaronia využívá umělou inteligenci k analýze zachycených signálů, je schopen sledovat několik dronů najednou, zjistit i umístění jejich operátora a případně i sledovaný dron „uzemnit“, aby nemohl způsobit škodu. Může detekovat, sledovat, identifikovat a zneškodnit dron během přibližně 3 sekund už ve vzdálenosti 15 km. Pro zneškodnění dronu se používá zahlcení RF signály (RF jammer), které přinutí dron sesednout. Pro sekundární ověření sledovaného objektu je systém vybaven kamerou s dlouhým dohledem, automaticky naváděnou na sledovaný cíl, která umožní ověřit typ dronu, případně i jeho náklad.

Široké možnosti použití

Protože detekční systém sám nevysílá žádné signály, je vhodný právě i pro letiště, protože není v konfliktu s radarovými a rádiovými signály, které se na každém letišti běžně vyskytují.

Detekční systém AARTOS se už běžně používá pro ostrahu významných osob, elektráren, hranic, vojenských základen atd. Jako příklad z jeho známých nasazení lze uvést i ostrahu místa setkání prezidenta Trumpa s jeho severokorejským protějškem nebo ostrahu sídla NATO.