česky english Vítejte, dnes je pondělí 11. prosinec 2023

LinkSwitch-XT2 nahrává zdrojům Flyback. V útoku s 900V FETy

DPS 2/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Co čekat od vedení? Tak tuhle otázku si stále častěji kladou nejen ve firmách, ale také mezi spotřebiči. Vždyť pěknou ránu pod „pás“ můžete v nestabilních podmínkách dostat každou chvíli. Pokud ale budete připraveni, nemusí zase tolik bolet. Vás ani pečlivě vybrané polovodiče.

LinkSwitch-XT2 nahrává zdrojům Flyback. V útoku s 900V FETy

Příklady táhnou

Rodinu obvodů LinkSwitch-XT2, posílenou o nové prvky LNK369xP/G s 900V MOSFETy a výrazně potlačenými interferencemi, jsme na stránkách DPS představovali nedávno [1]. Spolu se svými čtyřmi vývody pro Drain, Source, Feedback (FB) a Bypass (BP/M) nepůsobí „Off-Line Switchery“ vůbec okázale, ale nenechte se zmást. Výrobce je vybavuje řadou užitečných funkcí a také ochran, s nimiž dále zjednodušíme návrh měničů typu Flyback napájených přímo ze sítě. Jedním z důkladně zdokumentovaných řešení budou též 8W spínané zdroje bez galvanického oddělení, které na obr. 2 při uvážení vstupního rozsahu od 85 až do 350 VAC nabízí dvě hladiny – větev 5 V zatížitelnou 0,65 A spolu s výstupem 12 V / 0,4 A. Účinnost dosahuje 81 %, zvlnění nepřekročí 150, resp. 200 mVP-P a za předpokladu nulového zatížení na vstupu naměříme nanejvýš 50 mW.

Schéma zapojení sledujme na obr. 3. Usměrněné vstupní napětí přivádíme na jeden konec primárního vinutí transformátoru, zatímco opačný vývod již ovládá MOSFET našeho integrovaného obvodu pracujícího s pevně daným proudovým omezením. S každým aktivním cyklem se pak na vstupu dostáváme až na tuto úroveň, přičemž k regulaci výstupu dochází na základě jejich prostého vynechávání (ON/ OFF). Tím se také liší od klasických kontrolérů stavějících na pulzně-šířkové modulaci.

V závislosti na proudu tekoucím do zpětnovazebního vývodu FB pak vnitřní struktura rozhoduje vždy o platnosti následného spínacího cyklu.

Prvky LinkSwitch-XT2 si veškerou potřebnou energii berou z vývodu Drain a žádají si jen keramický kondenzátor C7 připojený k pinu BP/M. Zavedením proudu pocházejícího přes R8 a diodu D6 z výstupní větve 12 V dále výrazně snižujeme spotřebu nezatíženého systému, přičemž výsledný řídicí proud ve zpětné vazbě necháme protékat přes diodu D5.

V bezmála 100stránkové dokumentaci ke zdroji [3] se snadno zorientujete, zvláště když jen vinutí transformátoru bude krok za krokem věnováno rovných dvacet fotografií.

odkazy

[1] Představení novinky na webu DPS, https://www.dps-az.cz/soucastky/novinky/id:57763/linkswitch-xt2-900vfety-oceni-nejen-v-tropech

[2] Tisková zpráva, https://www.businesswire.com/news/home/20181023006128/en/

[3] Obvody LinkSwitch-XT2 a příklady návrhu, www.power.com/linkswitch-xt2