česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

1 GHz pokořen. S osciloskopy Siglent nyní vidíte ještě dál

DPS 4/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

1 000 MHz? Kmitočtový záběr z titulku zase až tak nepřekvapí. Pokud jste se ale jako výrobce měřicí techniky zatím drželi spíše v jeho spodní třetině, máte rázem důvod k oslavě.

Velký prostor pro malé signály

V nabídce digitálních osciloskopů od společnosti Siglent Technologies bylo dosud možné vybírat z modelů se vzorkovací rychlostí až 2 GS/s spolu se šířkou pásma do 300, resp. 350 MHz. Řadě SDS2000X-E jsme se na webových stránkách DPS například věnovali v [1]. Výrobce má ale namířeno ještě výš. Počátkem roku totiž představil novou vlajkovou loď SDS5000X zastoupenou celkem šesti přístroji se dvěma nebo i čtyřmi analogovými kanály, maximální rychlostí pět miliard vzorků za sekundu a kmitočtovým záběrem odstupňovaným od svého dosavadního limitu 350 MHz dále přes 500 MHz až po rovný 1 GHz [2].

mereni-1
Obr. 1 Nová série osciloskopů SDS5000X s volitelným externím 25MHz generátorem [3]

Osciloskopy řady 5000 s technologií SPO nabídnou paměť v délce 250 milionů bodů na kanál, pro všechny čtyři vstupy celkem 500 Mpts, a zvládají rychlost až 110 000, nebo snad i 480 000 průběhů za sekundu (normal/sequence). Na svislé ose pak díky přepracovanému front-endu začínáme s citlivostí již od 500 μV/dílek. Za účelem dosažení rychlé odezvy při testování je řada funkcí souvisejících s analýzou průběhů řešena hardwarovou cestou, a pokud jde o zobrazovací panel s kapacitním multidotykovým ovládáním, úhlopříčka nyní vzrostla až na 10,1 palce.

mereni-2
Obr. 2 Přístroj umožňuje změřit 39 různých parametrů signálu. Nechybí souběžné statistické výpočty ani histogram [3]

Další růst i na špici

Siglent u své nejvyšší řady osciloskopů SDS5000X [3] nabízí též některá rozšíření, zejména pak v souvislosti s generováním signálu nebo logickými vstupy a jejich spouštěním či dekódováním. Výrobce uživateli kdykoli zpřístupní dalších 16 číslicových kanálů s rychlostí do 1,25 GS/s nebo délkou záznamu až 62,5 Mpts a mezi protokoly pamatuje na I²C, SPI, UART, CAN, LIN, CAN FD, FlexRay, I²S nebo MIL-STD-1553B. Nebrání se ani populárnímu generování průběhů s AWG a maximální výstupní frekvencí, která u funkce sinus činí 25 MHz, vzorkováním 125 MS/s či vertikálním rozlišením 14 bitů. Musíme se ovšem smířit pouze s jedním kanálem a ještě k tomu externím provedením přes rozhraní USB, přesně jak to sledujeme i na prvním obrázku.

mereni-3
Obr. 3 Vyhovuje, nebo ne? Rozhodnutí probíhá každou sekundu více než stotisíckrát
a užitečné bude nejen při dlouhodobém sledování, ale také v automatizované výrobě [3]

Dodatečně lze také navyšovat šířku pásma, zvlášť pro dvou- nebo čtyřkanálové modely, a pouze z 350 na 500 MHz, resp. z 500 MHz na 1 GHz. Systém podporuje připojení myši nebo klávesnice, překvapivě možná VGA výstup a ve výčtu dostupných rozhraní dále najdete USB Host/Device nebo např. LAN. Šanci tak může dostat i webový prohlížeč.

robenek@dps-az.cz