česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

Interaktivní expozice aneb „Arduino (development) bez hranic“

DPS 3/2019 | Články
Autor: Eclipsera

V letošním roce si pro návštěvníky veletrhu Amper společnost Eclipsera s. r. o., která provozuje mj. internetový obchod arduino-shop.cz a zabývá se vývojem zakázkového SW, připravila novinku v podobě interaktivní výstavy „Arduino (development) bez hranic“. Pokud jste neměli možnost ji v Brně vidět osobně, můžete se s ní seznámit právě nyní.

Výstava je tvořena čtrnácti projekty, které mají ukázat univerzálnost vývojových platforem (Arduino, RaspberryPi, Wemos atp.), jaké má Arduino shop v nabídce, a nastínit možnost jejich použití při výuce elektroniky a programování a také v komerčním prostředí. Jednotlivé projekty působí dojmem, jako by se jednalo o prototypy, které právě opustili bastlířův stůl. Některé z nich jsou interaktivní a návštěvníci si s nimi mohli „pohrát”.

Interaktivní expozice aneb „Arduino (development) bez hranic“

Mezi nejjednodušší projekty patří sestava z vývojového kitu Arduino Uno a relé shieldu se čtyřmi kanály, která demonstruje možnost automatického časového spínání zátěže (v tomto případě elektromagnetického ventilu, motoru a LED diody), dále sestava Arduina Uno se shieldem Funduino, která je optimální pro výuku základních programovacích úloh (čtení stavu tlačítek, generování PWM signálu, obsluha sedmisegmentového displeje) a sestava Arduina Uno s joystickem a servomotorem, která najde své uplatnění v robotických úlohách.

Další kategorie projektů by se mohla nazývat HMI (human machine interface), jelikož se jedná o sestavy s dotykovými LCD TFT displeji. Dvě z těchto ukázek používají vývojový kit Raspberry Pi s operačním systémem Raspbian. Mají dostatek výkonu pro složité výpočetní operace či zobrazování náročné grafiky, takže jsou vhodné např. pro použití ve speciálních aplikacích pro dopravní prostředky. V ukázkách jsou použity dva displeje s úhlopříčkou 3,5 a 5 palců a také full HD kamera. Třetí projekt je složen z Arduina Uno s displejem o úhlopříčce 2,4 palce. Jedná se o hezkou ukázku toho, že i jednoduchý vývojový kit Arduino Uno zvládne vykreslit barevný obrázek či přehledně a esteticky reprezentovat data.

Speciální kategorii tvoří projekty, které používají vývojové kity s čipy ESP8266 (např. desky Wemos). Tyto kity umožňují WiFi konektivitu, mají malou spotřebu elektrické energie a malé rozměry, a jsou proto velmi vhodné pro mobilní a IoT aplikace (internet věcí). Ve výstavě tedy návštěvníci mohli vidět miniaturní meteostanici, která měřila teplotu a vlhkost vzduchu, dálkově ovládané relé s maticovým displejem a OLED displej s RGB LED diodou, u které bylo možné dálkově měnit barvu.

V této expozici samozřejmě nemohly chybět ani „měřicí“ aplikace. První projekt byl tvořen Arduinem Uno s LCD displejem a ultrazvukovým snímačem vzdálenosti, který známe z parkovacích asistentů u automobilů. Druhá ukázka byla sestavena z Arduina Mini Pro, numerického displeje a optického inkrementálního enkodéru. Ten je vhodný pro měření polohy, počtu otáček a rychlosti a možností aplikace je tedy velmi mnoho. Třetí ukázka představovala poplašný systém, resp. detektor přítomnosti objektu, který pracuje na principu přerušení laserového paprsku, jak ho známe z akčních filmů. Poslední projekt v této kategorii měl dvě části. První část s Arduinem Mini měřila teplotu a odesílala ji bezdrátově pomocí 433MHz modulu do přijímače, kde bylo Arduino Mini s e-ink displejem (druhá část), na kterém byla teplota zobrazována.

Poslední projekt z celé výstavy byl jediný ve své kategorii – tvořil ho vývojový kit Arduino Mega s grafickým LCD displejem, membránovou klávesnicí a hlavně GSM modulem, díky kterému si návštěvníci mohli poslat SMS zprávu. Taková sestava může mít široké využití, o kterém se dozvíte více v příštím čísle časopisu DPS.

Celou výstavu je možné si prohlédnout ve fotogalerii na facebookových stránkách Arduino-Shop.cz a nebo osobně v kamenné prodejně v Havlíčkově Brodě. Těšíme se na vaši návštěvu.