česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

Nové termokamery FLIR a vysokorychlostní kamery FASTEC a i-SPEED

DPS 3/2019 | Články
Autor: Ing. Štěpán Svoboda, SpektraVision

Zajištění kvalitní a efektivní výroby či provozu s minimálními náklady vyžaduje důkladnou kontrolu a diagnostiku výrobních strojů, zařízení i procesů. Nástroji s prokazatelnými výsledky jsou jak termokamery FLIR, tak i vysokorychlostní kamery FASTEC a i-SPEED, které umožňují rychle zobrazit skryté děje i problémy a pomáhají nalézt nová řešení v oblasti výzkumu a testování.

Termokamery FLIR: měření teplot

Spolehlivým nástrojem pro zjištění skutečného stavu strojů, zařízení a výrobních procesů je termodiagnostika – snímání teplotního pole termokamerami FLIR od nejstaršího a největšího světového výrobce termokamer na světě. Termodiagnostika má výhodu v tom, že se jedná o bezkontaktní metodu, která se provádí za plného provozu a má prokazatelné výsledky ve snížení výrobních a provozních ztrát způsobených neplánovanými odstávkami, zmetkovitostí a zvyšuje spolehlivost strojů a zařízení.

obr. 1

Nejrozšířenější využití termodiagnostiky je v oblasti rozvodů elektrické energie, elektrických strojů a zařízení, mechanických strojů, ale také kontroly teplot výrobních procesů a výzkumu. Nejčastější závady jsou přehřáté elektrické spoje, přetížené stroje a zařízení, které mohou vést k výpadkům strojů a zařízení, což se projeví neplánovanou odstávkou a výrobními ztrátami a v nejhorším případě požárem. Pravidelnou kontrolou termokamerou FLIR lze potenciální kritická místa včas odhalit a zabránit tak nemalým ztrátám.

Nabídka termokamer FLIR je největší a uspokojí všechny požadavky na kvalitní bezkontaktní měření teplot. Termokamery FLIR využívají nejmodernější technologie, jsou odolné, mají snadné ovládání a unikátní měřicí a obrazové funkce umožňující měření až do +2 000 °C a využívají se v celé řadě odvětví, jako je elektro (kontrola rozvodů, elektro zařízení, strojů, PCB, FVE), strojírenství a mechanika (tepelné namáhání strojů a zařízení), výrobní procesy (kontrola teplot a zpracování materiálu), hutnictví (kontrola teploty taveniny) i stavebnictví (detekce tepelných mostů, vlhkostí atd.) a také detekce a zobrazení úniků plynů a těkavých látek.

Funkce FLIR MSX: zvýšení kontrastu

Pro rychlou prostorovou orientaci při termografickém měření nabízí termokamery FLIR patentovanou funkci MSX – multispektrální zobrazení, která je založena na propojení termogramu a reálného snímku, kdy se propojují kontury z reálného obrazu do termogramu. Výsledkem je kvalitnější termogram s vyšším kontrastem snímaného objektu a také výrazně snazší měření.

Funkce FLIR UltraMax: 4× zvýšení rozlišení

V případech, kdy dochází k ojedinělým potřebám vyššího rozlišení, ale v drtivé většině případů dostačuje stávající rozlišení termokamery, nabízejí vybrané termokamery FLIR speciální patentovanou funkci UltraMax pro pořízení snímků ve 4× vyšším rozlišení.

Funkce FLIR UltraMax umožňuje nejen pořídit termogramy s 4× vyšším rozlišením, ale hlavně s vyšší přesností měřených hodnot. Výhodou je, že funkce UltraMax není založena na nějakém mechanickém systému pohybu snímače, který se dříve nebo později může poškodit a představuje tak budoucí nákladnou opravu.

Mezi termokamery, které disponují výše uvedenými obrazovými funkcemi, patří ruční termokamery FLIR Exx (E53, E75, E85 a E95). Nabízejí vysoké rozlišení až 464 × 348 bodů, citlivost až 0,03 °C, výměnné objektivy pro široké spektrum použití s přesným automatickým laserovým ostřením, dálkoměr pro přesné měření vzdálenosti, GPS pro uložení souřadnic místa měření a v neposlední řadě velký a přehledný 4" dotykový displej s českým menu, a to vše v kompaktním a odolném provedení.

obr. 2

Vyšší řadou jsou pak termokamery FLIR T530 a FLIR T540 s rozlišením až 464 × 348 bodů (s UltraMax 928 × 696 bodů), které doplňují profesionální termokamery FLIR T640 a T660 s rozlišením 640 × 480 bodů (s UltraMax 1280 × 960 bodů) a špičkovou termokameru FLIR T10×0 s rozlišením 1024 × 768 bodů (s UltraMax 2048 × 1536 bodů). Termokamery FLIR řady T mají 4" dotykový odolný LCD displej a otočnou snímací část v úhlu až 180° velmi usnadňující měření ze všech pozic i těžko přístupných objektů.

Poslední novinkou je unikátní termokamera FLIR T840 s rozlišením 464 × 348 bodů (s UltraMax 928 × 696 bodů) a citlivostí až 0,03 °C, která je vybavena vysoce kontrastním hledáčkem umožňujícím venkovní měření při jakýchkoli světelných podmínkách. Tak jako termokamery FLIR T5xx umožňuje MAKRO režim pro měření např. desek PCB.

Pro účely trvalého sledování klíčových míst v průmyslové výrobě či testování (například vývoj desek plošných spojů – PCB) jsou vhodné stacionární termokamery FLIR A65, A3xx nebo A615 s dálkovou komunikací přes ethernet s PC podporující GigE a GenICam protokol. Díky tomu je možné tyto termokamery integrovat do sytému trvalé kontroly teplot (automatizace procesů) jak v průmyslu, tak při vývoji a testování materiálů či zařízení.

obr. 3

Termokamery FLIR umožňují uložení jak statických snímků (termogramů), tak vyhodnotitelných videosekvencí, které lze snadno vyhodnotit v programech FLIR a vytvořit přehlednou zprávu z měření nebo exportovat měřená data pro další zpracování například v MS Excel.

Vysoká technická úroveň termokamer FLIR však není jediná, která je potřebná k dosažení kvalitních výsledků v technické diagnostice. Je to i kvalitní zaškolení a následná podpora uživatelů. To si výrobce FLIR uvědomuje a pro zachování dlouhodobé spokojenosti uživatelů provádí změny nejen po technické stránce termokamer, ale také po obchodní stránce ve výběru svých partnerů.

Vysokorychlostní kamery FASTEC pro využití v průmyslu

V průmyslových provozech se běžně používají stroje s velmi rychlými a přesnými pohyby. Jejich spolehlivost a přesnost ovlivňuje kvalitu výrobku, a tedy i výrobní náklady. U rychle se pohybujících strojů (výrobní, balicí, plnicí linky, řezačky, ohýbačky, obráběcí stroje atd.) není možné provést kontrolu pouhým okem či běžnou kamerou, ale speciální vysokorychlostní kamerou, která umožní kvalitní záznam tisíce snímků za sekundu.

obr. 4

Pro tyto potřeby vyvinula firma FASTEC Imaging zcela přenosnou vysokorychlostní kameru FASTEC TS5, která možňuje pořizovat záběry ve vysokém rozlišení až 2560 × 2048 bodů přímo „z ruky“ nebo při montáži na stativ ze vzdáleného PC či bezdrátově z tabletu. Na dotykovém LCD lze přímo na místě analyzovat pohyby stroje a provést jeho seřízení. Právě proto se kamery FASTEC TS5 úspěšně používají v průmyslových provozech s prokazatelným přínosem zvýšení spolehlivosti strojů a snížení zmetkovitosti.

Vysokorychlostní kamery i-SPEED pro vědu a výzkum

Pro účely výzkumu velmi rychlých dějů (obrábění, crash testy, test airbagů atd.) jsou určeny špičkové vysokorychlostní kamery i-SPEED od výrobce iX Cameras (dříve Olympus). Vysokorychlostní kamery i-SPEED vynikají celou řadou bezkonkurenčních parametrů, jako je kvalita a rozlišení obrazu vs. rychlost snímání, a také příznivou cenou.

Novinkou je vysokorychlostní kamera i-SPEED 513 s full HD rozlišením 1920 × 1080 bodů (při > 6300 fps) a rychlostí záznamu až 500 000 fps s vysokou citlivostí, kvalitou obrazu a hlavně příznivou cenou. Na úplné špičce stojí kamera i-SPEED 726, která díky snímači s vysokým rozlišením 2048 × 1536 bodů a záznamu až 1 000 000 fps umožňuje využití zejména v oblasti výzkumu a testování materiálů, kde přinášejí kamery i-SPEED 5 i 7 bezkonkurenční výhodu při studování extrémně rychlých dějů.

Společnost SpektraVision s. r. o. jako „PREMIUM Partner FLIR“ nabízí široké spektrum pokročilých termokamer FLIR s bezkonkurenční 10letou zárukou na snímač a dále celou řadu diagnostických přístrojů a metod, mezi které patří systémy pro nedestruktivní testování na bázi termografie (IrNDT), průmyslové i laboratorní vysokorychlostní kamery a další diagnostické přístroje.