česky english Vítejte, dnes je sobota 18. květen 2024

Je libo 2 GHz? MSO8000 k nim přidá 10 GS/s

DPS 6/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

Zatímco se jedni výrobci měřicí techniky potřebují při návrhu nových osciloskopů spíše krotit, další by měli rychle přidat. Jedině tak bude možné s kmitočtovým záběrem pokořit magickou hranici 1 GHz. Anebo ji ještě lépe rovnou překonat.

Řada 8000 za osm tisíc

Když ve společnosti Rigol Technologies minulý rok oslavovali dvacet let od svého založení, uvedli při této příležitosti na trh rodinu digitálních osciloskopů řady MSO5000 s osmibitovým rozlišením a novou architekturou UltraVision II stavějící na čipsetu Phoenix. Vývojáři se tak mohou radovat ze šesti verzí s šířkou pásma od 70 až do 350 MHz, vzorkovací rychlosti 8 GS/s a třeba i čtyř analogových vstupů. Jedinou společnou HW platformu přitom jen stačí postupně odemykat a využívat u toho řadu softwarových klíčů. Jak ale vyplývá z přiložené tabulky, čínský výrobce má stále kam růst. A přesně to letos v srpnu také učinil.

mereni-tabulka

Navenek sice nová řada osciloskopů MSO8000 svého loňského předchůdce nápadně připomíná, v jádru se již ale svými možnostmi výrazně odlišuje. V základu totiž navazuje tam, kde série 5000 končí. Aktuální nabídka [4] zahrnuje celkem tři modely, pro které budou společné čtyři analogové kanály, čtyřnásobně tolik číslicových vstupů, rychlost vzorkování v reálném čase 10 GS/s, paměť o velikosti 500 milionů bodů a třeba i rychlosti 600 000 wfms/s. Základní rozdíl pak spočívá v kmitočtovém záběru do 600 MHz (MSO8064), 1000 MHz (MSO8104), a dokonce až 2 GHz (MSO8204). Tomu již také odpovídá cena, která oproti výchozím osmi tisícům vzroste u nejvyšší varianty o dalších pěti tisíc dolarů. Vertikální rozlišení dosahuje stále osmi bitů.

mereni-1
Obr. 1 Nová technika řady MSO8000 se v nabídce Rigolu vyhoupla až na samotnou špici

Nejen „sedm v jednom“

Nabídka dalšího rozšíření je bohatá a hned vedle kmitočtového pásma zahrnuje např. pokročilejší analýzu napájení, stejně tak i protokol. (RS232 / UART, I2C, SPI, CAN, LIN, FlexRay, I2S .i MIL- -STD-1553), dva kanály generátoru průběhů AWG pracujícího do 25 MHz nebo jinou užitečnou volbu „Jitter & Real-Time Eye“. Vlastnosti přístroje aktivujeme buď dle potřeby, nebo s podstatnou výhodou klidně všechny najednou. Výrobce pochopitelně nezapomíná ani na FFT, histogramy nebo zónové spouštění, osciloskop vybavuje rozhraním USB (Host a Device), LAN či HDMI, kapacitní multidotykový panel dostal úhlopříčku 10,1 palce, a pokud jde o systém, ten na něm dokáže automaticky zobrazovat více než 40 parametrů průběhů.

robenek@dps-az.cz