česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Co vidí vývojář při pohledu na monitor? Nový čipset InnoMux

DPS 4/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Napájecí zdroje pro zobrazovací panely používané v televizorech nebo např. monitorech by neměly řešit pouze otázku podsvětlení se svítivými diodami a jejich stmívání. Musí také pružně reagovat na potřeby logických obvodů či audio systémů a ještě přitom vyhovět přísným standardům zakazujícím jakékoli mrhání energií.

Co vidí vývojář při pohledu na monitor. Nový čipset InnoMux

Pouto navzdory bariéře

Do boje za vyšší efektivitu se letos v březnu pustila i společnost Power Integrations [1], když představila speciální čipset InnoMux™ s jednostupňovou architekturou dosahující účinnosti až 91 procent.

Nová technologie spojí dohromady dva prvky [2]. Kontrolér InnoMux spolu s obvodem InnoSwitch™3-MX, který zde vystupuje na pozici spínacího prvku pro kvazirezonanční zdroje typu Flyback vybavené větším počtem výstupů. Vedle primárního, polem řízeného tranzistoru (650, příp. 725 V) nebo kontrolérů na obou stranách bariéry spolupracujících při synchronním usměrňování nabídne též možnosti vysokorychlostní komunikace FluxLink™ vylučující jinak běžnou potřebu problematických optočlenů.

Co vidí vývojář při pohledu na monitor. Nový čipset InnoMux 1

Jak celý tandem v praxi funguje?

InnoSwitch3-MX očekává řídicí informace od struktury InnoMux, která pro každý z výstupů nezávisle zkoumá požadavky kladené zátěží a „úkoluje“ silový spínač tak, aby pokaždé zajistil odpovídající výkony. Ať již půjde o přesnou, souběžnou stabilizaci proudu s jedním až čtyřmi kanály (CC), nebo potřebu pevného napětí, zde až se dvěma výstupy (CV), jakákoli další regulace již bude nadbytečná. Návrh se navíc obejde bez chladiče, nabídne nezbytné ochrany a podporuje také funkce stmívání – analogové, ale i různé varianty s PWM. Vyhoví rovněž chystaným požadavkům ENERGY STAR® 8.0, příp. též novému standardu CEC, který vstoupí v platnost během letních prázdnin. Výrobce kromě toho zapracoval také na dvou referenčních návrzích zdrojů, DER-635 a DER-636 s výkony až do 45 W.