česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Automatizace pro všechny

DPS 5/2019 | Články
Autor: Ing. Eva Kadlečíková, EXACTEC

S nedostatkem pracovních sil se potýkají firmy velké i malé. Zatímco korporátní společnosti obvykle od prvopočátku využívají celou škálu robotů a automatů, pro malé podniky se zdá takové řešení příliš drahé nebo nedostupné. V dnešní době to už tak být nemusí!

Automatizace pro všechny

Podle typu výroby vám můžeme nabídnout hned několik řešení, která nezaberou větší prostor než lidská obsluha. Stolním řešením jsou roboty SCARA či DESKTOP od japonského výrobce JANOME. V případě více než 4osé aplikace a při požadavku na malé zástavbové rozměry saháme po šestiosých kolaborativních robotech UR od dánské firmy Universal Robots.

Na konci loňského léta společnost Universal Robots představila novou produktovou řadu nazvanou e-Series. Od původní řady robotů se na první pohled příliš neliší, ale při detailnějším pohledu najdete mnoho rozdílů. Obě platformy, původní CB i nová e-Series, nabízí roboty ve třech velikostech UR3, UR5 a UR10 lišící se nosností (3–10 kg) a operačním radiem (500–1300 mm).

U nové série je kladen vyšší důraz na nastavitelné bezpečnostní parametry a rozšířené možnosti komunikačního rozhraní. Citlivost UR-e je několikanásobně vyšší díky vestavěnému silově-momentovému senzoru.

Automatizace pro všechny 1

Na základě našich mnohaletých zkušeností můžeme říci, že největší předností robotů Universal Robots je především jejich snadné programování a nastavování. Tvorbu či úpravu základních programů zvládne pomocí programovacího panelu s dotykovým displejem každá zaškolená obsluha. Odpadá tak nutnost zaměstnávat zkušeného programátora či objednávat jeho služby, což oceňují především malé a střední podniky.

Také firma JANOME ve vývoji svých produktů nezaostává. Nyní zaplňuje trh především loňská novinka, nový typ SCARA robota JS3 série. Tento robot je určen pro rychlé a precizní aplikace. Software je připraven pro nejběžnější aplikace, jako jsou Pick&Place, dávkování, kamerová kontrola apod. Díky uživatelsky přívětivému programovacímu prostředí je nastavování a ladění snadnější než kdy předtím.

Praktická ukázka je vždy více než teoretický popis. Proto oba zmíněné typy robotů letos uvidíte na našem stánku na MSV v Brně. A možná právě zde najdete to pravé řešení vaší aplikace!

Více informací na www.exactec.com