česky english Vítejte, dnes je sobota 18. květen 2024

CA500 pro kalibrace, kdekoli si vzpomenete

DPS 2/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

Když se řeknou kalibrace, asi se nám jako první vybaví špičkově vybavené laboratoře. Taková představa může být opravdu lákavá, zvláště když uvážíme, s jakou precizní technikou se tam budeme ve skutečnosti „poměřovat“. V mnoha případech však služby přesných přístrojů nemusíte hledat výhradně na specializovaném pracovišti. Přímo v provozu nebo i pod širým nebem si vás najdou klidně samy.

S důvěrou i v terénu

Přesně taková je vize firmy Yokogawa Test & Measurement, kterou nedávno zhmotnila v podobě nových multifunkčních kalibrátorů pro účely generování a také měření s nejvyšší třídou přesnosti – při nejrůznějších kontrolách či kalibracích, všude tam, kde je to právě zapotřebí [1]. Modely CA500 a CA550 přitom pracují s celou řadou signálů, od stejnosměrného napětí nebo proudu přes podporu termočlánků, RTD či rezistorů až po kmitočet a pulzy.

Od novinek se toho vždy hodně očekává a výrobci proto začínají srovnávat, někdy s konkurencí a jindy spíše sami se sebou. Yokogawa vyzvedává zejména klíčovou přesnost, kterou se podařilo dále navýšit a rozšířit tím okruh zařízení, na něž lze kalibrátory aktuálně nasazovat. Jediná multifunkce série CA500 kromě toho zvládá úkoly, které se jindy neobejdou bez speciální výbavy, kupříkladu samostatné odporové dekády, a snižuje tím i počet zařízení, kterými se musí obsluha nakonec dovybavit. Jestliže předchozí model kalibrátoru vykazoval chybu ±0,02 %, novinka se ve spojitosti se stejnosměrným napětím pyšní již ±0,015 %, zatímco v případě DC proudů si polepšila z ±0,025 % až na ±0,01 %. Podobně lze pokračovat i v případě termočlánků, nebo např. RTD. A bude to právě povolená tolerance, se kterou oba nové přístroje též odlišíme. Preciznější CA550 u DC proudu slibuje výše uvedenou hladinu, zatímco v případě odporu počítejme s 0,015 % a pro RTD s 0,1 °C [2].

mereni-1
Obr. 1 Nové kalibrátory Yokogawa patří do terénu, kde při generování
a stejně tak i měření nabídnou ještě vyšší přesnost [2]

Šest baterií bylo moc

Moderní měřicí přístroje však nelze hodnotit pouze na základě dosahované přesnosti. Ke slovu se tak dostávají i další praktické záležitosti, např. LCD displej s možností pohodlného odečítání na pří- mém slunci, stejně jako rostoucí množství užitečných informací, které obsluze sám zprostředkuje. Třeba jen takový srozumitelný návod na správné zapojení přívodů v závislosti na zvolené funkci, kdy snižujeme riziko vzniku omylu. A nejen to, technici si nyní vystačí pouze se čtyřmi alkalickými bateriemi typu AA, které mohou oba nové modely nepřetržitě pohánět po dobu až 16 hodin. Dříve totiž bylo zapotřebí hned šest článků, a to se ještě výdrž dostala pouze na polovičních osm hodin. Za zmínku stojí rovněž tloušťka zařízení pracujícího v teplotním rozsahu od -10 °C až do +50 °C, která se oproti modelu CA150 snížila o 1,7 cm až na výsledných 43 mm.

mereni-2
Obr. 2 Na displeji se našel prostor pro dostatek informací, které se neztratí ani za slunečného dne [2]

mereni-3
Obr. 3 Oproti stávajícímu modelu se podařilo snížit nejen rozměry zařízení, ale též počet baterií. Výdrž přístroje bude i tak dvojnásobná [2]

Varianta CA550 nabízí též funkci pro automatické testování (Program sweep), tedy generování a také měření signálů v závislosti na předchozím nastavení, kdy systém na displeji zobrazuje nejen příslušné hodnoty společně s výsledky typu vyhovuje–nevyhovuje, ale též veškeré další nezbytné informace a vše přitom ukládá do vnitřní paměti. Výrobce kromě toho slibuje, že letos v červnu díky novému firmwaru rozšíří možnosti kalibrátorů rovněž o podporu protokolu HART.

robenek@dps-az.cz