česky english Vítejte, dnes je úterý 28. listopad 2023

Vidět teplo je opravdu cool. I v telefonu

DPS 3/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

Mobilní telefony nás naučily, že spoustu přístrojů, které jsme dříve kupovali samostatně, lze nyní s výhodou pořídit v rámci jediného chytrého zařízení. Bude určitě nesmírně zajímavé sledovat, co vše může být ještě „nahrazeno“ a také jakým způsobem nebo s jak velkými energetickými nároky. Třeba na takovou termokameru již ale čekat nemusíte.

Obr. 1 Obrazové snímače s obrovským rozlišením můžou být fajn, ale některé věci prostě neumí

Superschopnost? Ne, jen další senzor

Některým zde vyhovují zobrazovací systémy řešené formou příslušenství, zatímco jiní by teplotní snímač rádi viděli osazený přímo v těle přístroje, což výše nastíněné představě vyhovuje mnohem líp. A přesně pro ně je také určena solidně vybavená novinka Blackview BV9800 Pro. Výrobce si dobře uvědomuje, že každá „legrace“ nekompromisně ukrajuje z omezených možností zdroje, takže chytrý telefon pro všechny případy vybavuje baterií o kapacitě 6 580 mAh. Robustní zařízení pyšnící se nálepkami IP68, IP69K a MIL-STD-810G si totiž do kanceláře pořizovat stejně nebudete.

Aktivní uživatelé, kteří se při práci nebo např. zábavě pohybují zejména v terénu, ocení nejen zvýšenou odolnost vůči vodě, možnému pádu či nečistotám, ale také podporu tří navigačních systémů, stanovení nadmořské výšky s vestavěným snímačem tlaku vzduchu nebo skvělou vychytávku, se kterou svůj nový telefon s úhlopříčkou 6,3 palce odliší od ostatních ještě více. Dokonce i od sousedního modelu BV9800 bez koncovky „Pro“. Zadní kamera Sony s rozlišením 48 MP zůstává, nicméně návrh dále sází na teplotní mikrokameru FLIR® Lepton® s polem 80 × 60 aktivních bodů. 4 800 pixelů není mnoho, ale při běžných aktivitách by snad mohly stačit.

Systém se hodí třeba ke snadnému odhalení dobře maskovaných, divoce žijících zvířat, která fotografujeme v jejich přirozeném prostředí, k nalezení členů skupiny i v té nejhlubší tmě, kontrole bezpečného uhašení ohniště či odpovědi na otázku, zda se okolo stanu pohybuje váš pes nebo něco úplně jiného. Vestavěná termokamera, kterou tak máte neustále při sobě, však nabídne užitečné výstupy i v domácích podmínkách. A to zvláště tehdy, dokáže-li duální systém zpracovat nejen infračervené záření, ale díky pomocnému snímači s rozlišením 5 MP rovněž viditelnou část spektra. Technologie MSX® zde totiž umí prolnout oba záběry, takže je možné ještě lépe rozpoznat obrysy a vše nakonec správně vyhodnotit.

Více než měsíc v klidu

Blackview BV9800 Pro je prvním letošním počinem spadajícím do programu Thermal by FLIR® v rámci společné podpory OEM výrobců a dalších inovátorů při vývoji a následné propagaci jejich vlastních produktů s osazenými snímači FLIR určenými k teplotnímu zobrazování. V minulosti se např. jednalo o Panasonic, DJI nebo CAT®, kteří smí používat stejnou „přezdívku“. Novinka vykazuje přibližné rozměry 168,5 × 81 × 14,8 mm a hmotnost něco přes 300 gramů. Slibuje pohotovostní režim v délce až 35 dnů a pro zajištění spolehlivé komunikace též programovatelné boční tlačítko s funkcí Walkie Talkie. Zařízení je sice určené pro dobrodružné povahy, nicméně výrobce, ač nerad, přesto dodává, že jeho údaje pramení z testů v laboratoři, a pokud si přístroj opravdu nechcete poškodit, extrémním podmínkám byste se měli raději vyhnout.

mereni-2
Obr. 2 Vybrané vlastnosti systému BV9800 Pro s funkcí termokamery

robenek@dps-az.cz