česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Když chybí kanály, HD rozlišení generátoru nepomůže

DPS 5/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

S pojmem vysoké rozlišení se dnes potkáváme na každém kroku. Pokud mohou být s nálepkou „High Definition“ vyráběny i osciloskopy, proč něco podobného nežádat rovněž od generátorů průběhů? 16 bitů je skvělá volba, která vynikne ještě více, nebudeme-li omezováni pouhými dvěma výstupy. Vždyť násobky dvou tvoří tak hezké řady!

Roste na dobrém základu

Laboratorní výbavu od firmy Teledyne LeCroy pod označením Teledyne Test Tools, zkráceně T3, již z webu DPS dobře znáte. Zahrnuje rovněž jednoduché 14/16bitové generátory T3AFG s jedním nebo se dvěma kanály, pracující od 5 až do 120 MHz, nebo 16bitovou rodinu T3AWG3000 s kmitočtovým záběrem dosahujícím až 350 MHz a rychlostmi v režimu AWG až 1,2 GS/s. Na některé možnosti jsme upozorňovali již na začátku roku [1] a další se sluší vyzvednout právě nyní. Firma totiž koncem června představila logické vyústění, navyšující počet analogových výstupů na čtyři, nebo dokonce rovných osm kanálů [2]. Co vše nástroje pro generování průběhů řady 3000 aktuálně nabízejí?

Když chybí kanály, HD rozlišení generátoru nepomůže

Jak jsme již uvedli, generátory AWG staví na vertikálním rozlišení 16 bitů. Chlubí se také výstupním napětím špička-špička až 24 V, budeme-li však z 50Ω výstupu pracovat do zátěže s vysokou impedancí. V opačném případě se musíme smířit s polovinou, tedy 12 VPP (50 Ω – 50 Ω). Něco takového oceníme při generování řídicích pulzů pro hradla polem řízených tranzistorů využívaných např. v automobilovém průmyslu nebo během testů výkonových polovodičů obecně. Paměť průběhů zde dosahuje až jedné miliardy bodů na kanál, standardně pak 128 Mpts/ch, a pokud jde o kmitočtový rozsah, HD generátory nabídnou v módu AFG pro funkci sinus ještě jednou buď 250 MHz, příp. též 350 MHz. Počátek je přitom definován na jedné miliontině Hz. Rychlost AWG pak výrobce znovu stanovuje na 1,0 GS/s, příp. též 1,2 GS/s.

AFG, AWG i DPG

Pomineme-li v tuto chvíli dva obdobně řešené výchozí přístroje rodiny T3AWG3000 se dvěma kanály [1], můžeme ještě vybírat z dalších čtyř zařízení nabízejících buď čtyři, nebo hned osm výstupů. S tím se rovněž pojí rostoucí počet synchronizovaných číslicových kanálů, kterých nemusí být jen osm, ale třeba hned 16 nebo rovných 32. Vše je volitelné v závislosti na konkrétních modelech. Jediný přístroj s operačním systémem Windows 10 a hmotností bezmála 11 kg tak pracuje na tři způsoby, zatímco ve funkci generátoru DPG (Digital Pattern Generator) počítáme s rychlostí až 1,2 Gb za sekundu. Cena u nových rozšířených generátorů AWG [3] začíná zhruba na 25 000 dolarech a po objednání bude nutné vyčkat 4–6 týdnů.