česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

MDO nebo MSO? S osciloskopy Tektronix chybu neuděláte

DPS 5/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Špičkové osciloskopy Tektronix v řadách číslo pět a šest se na webu DPS, ale i v časopise těšily v uplynulých letech nemalé pozornosti. Jednoduše proto, že si ji doopravdy zasloužily. Vždyť testování a ladění nových funkcí věnuje výrobce bezpočet hodin, stejně jako setkáním s inženýry po celém světě. Ti se pak mohou ve svém návrhu ještě lépe soustředit na řešení skutečných problémů a nemusí přitom koumat nad tím, jak měřicí techniku vůbec používat.

MDO nebo MSO S osciloskopy Tektronix chybu neuděláte

Do třetice všeho dobrého

Precizní výbavu podtrženou opravdu velkorysými HD panely si ale každý dovolit nemůže, případně ji snad ani nevyužije. V Tektronixu se proto rozhodli vyjít vstříc ještě širší obci vývojářů, a přesto u toho zase tak moc neslevit ze svých vysokých standardů. Výsledkem jsou dvě nové řady osciloskopů, čtyřkové MSO (Mixed Signal) pro práci se smíšenými signály, podepírané trojkovými MDO (Mixed Domain), které firma společně představila začátkem června [1]. Výrobce opět všechno vsadil na maximálně intuitivní dotykové uživatelské rozhraní, stejně tak i největší zobrazovací panely ve své třídě s HD rozlišením 1920 × 1080 bodů nebo oku lahodící moderní průmyslový design.

Čtyři analogové vstupy typu FlexChannel ® nemusí u modelu MSO44 zdaleka stačit, zvláště když každý z nich dále zpřístupní osm číslicových kanálů. Verze s koncovkou „46“ proto ještě doplňuje další dva [2].

Šířka pásma se volí mezi 200 MHz, 350 MHz, 500 MHz, 1 GHz nebo také až 1,5 GHz, na všech kanálech vzorkujeme rychlostí 6,25 GS/s a vertikální 12bitové rozlišení se pak může v režimu High Res vyšplhat ještě o další čtyři bity výše. Paměť dosahuje délky 31,25, respektive 62,5 milionů bodů, napříč displejem naměříme 338 mm a leccos napoví i hmotnost přes 7 kg.

Osmibitové modely MDO32 a 34 se opět odlišují počtem analogových kanálů, tentokrát již ale nanejvýš jejich čtveřicí [3]. Šířku pásma obdržíme v pěti krocích mezi 0,1 až 1 GHz, vzorkování probíhá rychlostí 5 nebo jen 2,5 GS/s, zatímco paměť pojme 10 milionů bodů. Úhlopříčka se sice zmenšila na 11,6 palce, nicméně díky přítomnému spektrálnímu analyzátoru zde volitelně nahlédneme do jednoho, nebo až 3 GHz. A tříletá bude i záruka.