česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

Univerzální měřič zaměstná lopatky, diodu i mikrofon

DPS 5/2019 | Články
Autor: Conrad Electronic Česká republika

Životní prostředí lze vytvářet, pečovat o něj, a když na to přijde, tak i pohodlně měřit některé z jeho parametrů. Nejlépe jedním víceúčelovým zařízením, jehož příslušenství nenosíte po kapsách, ale bezpečně uložené v kufříku.

Více informací najednou

Opravdu je nutné, abyste k základnímu posouzení hlučnosti, intenzity osvětlení, rychlosti větru, teploty vzduchu a také relativní vlhkosti odcházeli do terénu vybaveni pěti různými přístroji? Německý Voltcraft si to nemyslí. Služby měřiče hladiny hluku, luxmetru, anemometru, ale i teploměru a vlhkoměru totiž nabízí hezky pohromadě.

Stačí jen vložit devítivoltovou baterii a na příkladně velkém displeji univerzálního měřiče UM5/1100 díky vestavěnému mikrofonu rázem odečítáte úrovně až do 130 dBA. Veškerá další měření již ale vyžadují vnější senzory. Výrobce naštěstí vsadil na robustní kroucené kabely, které po natažení dosahují délky okolo dvou metrů a umožňují tak snímat údaje i na vzdálených a hůře přístupných místech. Zároveň tím odpadají starosti s opětovným smotáním vodičů.

Univerzální měřič zaměstná lopatky, diodu i mikrofon

Teplota a vlhkost odjakživa patří k sobě. Voltcraft proto oběma veličinám vyhrazuje nejen společné externí čidlo se samostatným vstupem, ale také vlastní sdílený prostor v horní části panelu. Výsledky se tak mohou souběžně zobrazovat s jakýmkoli dalším parametrem. Veškeré snímače však najednou zapojit nelze a uživatel musí dále volit buď mezi senzorem s lopatkami, či fotodiodou. V prvním případě počítejte se záběrem od 0,5 do 30,0 m/s a ve druhém pak s rozmezím od nuly až do 200 000 luxů. Nad rozsahy bdí automatika.

Do průvanu i na výsluní

Přístroj UM5/1100 padne hezky do ruky a jednou rukou jej celý i ovládáte. Díky speciálně upraveným bokům neklouže a se zapuštěným závitem, který ještě najdete i na optickém snímači, potěší též příznivce stativu. Celkem osm zřetelně označených tlačítek funguje bez jakýchkoli záludností. Snad jen u prvku s označením Hold bylo zapotřebí vyvíjet o něco větší sílu. Gumová tlačítka umožňují volit mezi současným zachycením vlhkosti či teploty, přepínat stupně Celsia a Fahrenheita a pomohou i s podsvícením displeje. Systém sice nespočítá průměr, nicméně maxima i minima vyjádřit umí a přidrží rovněž čtenou hodnotu. Alespoň pro hlavní měření s elektretovým mikrofonem a výstupy anemometru či luxmetru, mezi kterými cyklicky rovněž přepínáte. A pokud jde o jednotky, např. u síly větru jich výrobce nabízí rovných pět.

Horní části zařízení dominuje vestavěný mikrofon s odnímatelnou ochranou proti větru, přičemž konektory pro další dva vstupy odhalíte na levé straně těla po vytažení záslepky. Voltcraft zde pamatuje i na kalibrační zásahy a nebrání se ani volitelnému napájecímu adaptéru. V takovém případě je ale nejprve nutné vyjmout primární článek. Jeho přívodní vodiče však zůstaly zbytečně dlouhé, a pokud je ve stísněném prostoru pečlivě nesložíte, schránka pro baterii nepůjde uzavřít. To na rozměrech displeje se rozhodně nešetřilo. Můžete se proto těšit na přehledné rozhraní s opravdu velkými číslicemi, jejichž segmenty nezklamou ani při dodatečném zobrazování teploty či vlhkosti. Spoléháte na podsvícení LCD? Fajn, ale musíte se smířit s tím, že pod určitými úhly již údaje zkrátka nelze odečítat.

Pod jednou střechou

Díky jednoduchému polstrovanému kufříku s výřezy a zaslepeným prostorem pro další příslušenství je multifunkce UM5/1100 s trochou cviku připravena okamžitě vyrazit. Škoda jen, že zařízení nenabídne také uživatelskou paměť nebo např. možnost výstrahy při dosažení stanovených limitů. A hodila by se i nějaká základna, zejména pro odkládání kombinovaného čidla RH+T, které tak nyní musíte držet zvlášť. Jedno je ale jisté. Kdo se rozhodne pro společné řešení s logem Voltcraft, dostane nejen tři roky záruky, ale ještě přitom nahradí až pět samostatných přístrojů. Stupeň svého krytí sice vzniklá kombinace neuvádí, nicméně odolnost německý výrobce skloňoval snad ve všech pádech. Na samotném přístroji a také jeho snímačích, při okolních +60 °C, ale i dvaceti stupních pod nulou. Životní prostředí může mít řadu podob, jeho měřiči však stačí jediná.

velkoobchod.conrad.cz