česky english Vítejte, dnes je pondělí 11. prosinec 2023

Vezměte Fluke ii900 na vzduch. Co není slyšet, může být vidět

DPS 5/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Samozřejmé věci, třeba jako vzduch, zpravidla moc neřešíme. Ostatně proč taky, není-li zrovna znečištěný a máme-li ještě co dýchat. Provozy pracující s jeho stlačenou podobou to mají podobně. Ale pozor. Vzhledem k tomu, že průměrný systém zde podle některých odhadů ztrácí díky nežádoucím únikům celých třicet procent svého média, nelze již nad tím jen tak mávnout rukou. Bude mnohem lepší, když se ruka raději chopí vhodného nástroje pro rychlou a přesnou lokalizaci.

S mapou se neztratíte

Bez důmyslné pomůcky, cvičené přímo na vyhledávání, bývá kontrola zbytečně zdlouhavá, neefektivní a o nějaké „zábavě“ už nemůže být ani řeč. Zvláště pak ve velkých podnicích a nikde nekončících halách. Společnost Fluke, výrobce precizní „žluté techniky“, proto přišla s nápadem. Navrhneme „Sonic Industrial Imager“, který problematická místa odhalí za nás. Hbitě a nejlépe na sedmipalcovém dotykovém displeji. Týmy údržby tak nebude potřeba nijak zvlášť proškolovat. Stačí jen pořídit hromady obrázků nebo klidně i videa, ve kterých se hladce prolne zvuková mapa s realitou.

Na celé myšlence, ztvárněné na obr. 1, je krásné především to, že funguje za plného provozu. Pokrývá kmitočtový rozsah od 2 kHz až do jinak těžce uchopitelných 52 kHz a obsluha se přitom smí pohybovat ve vzdálenosti od padesáti centimetrů až do více než padesáti metrů, samozřejmě v závislosti na okolních poměrech. Jen pro představu, takto vzniklé zařízení s označením ii900 může zaznamenat únik 2,5 krychlového centimetru za sekundu při tlaku 7 bar až ze vzdálenosti deseti metrů. Díky chráněným technologiím SoundMap™ nebo SoundSight™ tak vidíme i to, co nebylo ani slyšet. Ať již to máme za hranicemi možností našeho ucha, nebo se to jen „utopilo“ v záplavě rušivých zvuků všude okolo nás, které nyní stačí jen odfiltrovat. Minimální rychlost při zobrazování dosahuje 12,5 FPS.

Vezměte Fluke ii900 na vzduch. Co není slyšet, může být vidět

Zkrotí úniky

Jak správně tušíte, zobrazovač ii900 [1], který firma Fluke představila letos v dubnu, se neobejde bez mikrofonů. Díky příruční povaze systému se logicky nabízí struktury MEMS, kterých se na vstupu uplatní rovných 64. Výsledné rozměry přístroje zde dosahují 186 × 322 × 68 mm, a pokud jde o hmotnost, společně s vloženou baterií typu Li-Ion vše váží 1 700 gramů. Hodit se proto budou i popruhy, tak jak je vidíme na obr. 3.

Zbývá už jen zmínit výhled popsaný parametrem FOV 63° ± 5° nebo měřicí rozsah, který na kmitočtu 19 kHz výrobce v případě SPL definuje mezi 21,9 dB a 112,2 dB. Na samotné horní hranici se pak dostáváme až na 126,9 dB (±2 dB).

Ať již tedy potřebujete na výrobní lince zvyšovat spolehlivost, srážet náklady, zajistit náležitý tlak vzduchu, nebo toho se stejnými kompresory zvládnout ještě více, nové svižné zobrazovače ii900 by vaší pozornosti neměly jen tak uniknout. Vždyť ani jim samotným hned tak něco neunikne.