česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 22. únor 2024

Na maximu s technologiemi od Maximu. I nejmenší reproduktor může jásat

DPS 6/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Při honbě za výsledky se člověk dokáže vybičovat k neuvěřitelným výkonům. Pokud ale budeme chtít vytáhnout maximum i z našich miniaturních elektroakustických měničů, pravděpodobně rychle narazíme. Leda že by nás zachránil chytrý zesilovač od Maximu s technologií dynamického řízení reproduktoru.

Na maximu s technologiemi od Maximu. I nejmenší reproduktor může jásat

Měří a počítá

Koncový stupeň by měl v prvé řadě předávat výkon připojené zátěži. Účinně a pokud možno s minimálním zkreslením. V audiotechnice k tomu pochopitelně uvažujeme i řadu různých ochran. Kolik z nich ale může o sobě prohlašovat, že dokážou odhalit plný potenciál reproduktoru a jsou tudíž nepoměrně chytřejší než kterákoli běžná pojistka? Obvody MAX98390 představené letos v červnu [1] se na takový náročný úkol rozhodně cítí. Bude to však stále zesilovač třídy D, nebo již celá „řídicí jednotka“ obdařená koncovým stupněm?

Výrobce se čistě pro pořádek přiklání spíše k první, důmyslně navržené monofonní variantě s vysokou účinností a technologií DSM odkazující na „Dynamic Speaker Management“ [2]. Zároveň přitom vysílá jasné sdělení. Pokud se v naší přenosné elektronice, hračkách nebo dalších zařízeních napájených např. z jediného článku Li-ion baterie našlo místo pro mikroreproduktory, najde se prostor také pro jejich spolehlivé buzení. Struktura s 36 vývody v pouzdrech typu WLP o rozměrech 2,148 × 2,608 mm se pyšní tím, že díky svému chráněnému algoritmu zajistí nejen vyšší hlasitosti (nárůst SPL až na 2,5násobek), ale také bohatší projev, zejména pak směrem k nižším kmitočtům. Třeba až o dvě oktávy.

Jak vyplývá z nákresu na obr. 2, zesilovače MAX98390 měří ve zpětné vazbě jak napětí, tak i proud tekoucí zátěží [3]. O vše ostatní se již postará vlastní algoritmus DSM pro ochranu reproduktoru s pevně danou funkcí DSP. Další programování už proto není zapotřebí. Z měničů se jmenovitými výkony zhruba od jednoho do dvou wattů, jejichž membrány zaberou klidně pouhý jeden čtvereční centimetr, tak lze „vykřesat“ naprosté maximum. Zároveň ale nehrozí, že bychom mikrosystém teplotně přetížili nebo jej snad mechanicky poškozovali. Klidová spotřeba může kromě toho dosahovat pouhých 24 mW.

Maximální výstupní napětí vestavěného zvyšujícího měniče je možné nastavit s krokem 0,125 V od 6,5 V až do 10 V, přičemž napětí baterie smí klesat až k 2,65 V.

Zdroj podporuje režim Bypass a také sledování obálky, kdy s ohledem na účinnost automaticky přizpůsobí napěťovou hladinu. Při uvážení THD+N 10 % a 4Ω zátěže je možné počítat s výstupním výkonem 6,2 W.