česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

Fluke měří při –40 °C. A vy?

DPS 1/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Padají vám věci z rukou? Anebo jsou po práci natolik špinavé, že se bez hadice s vodou prostě neobejdete? A co když hned vedle nářadí půjde také o měřicí techniku? Pokud zvolíte žhavou novinku od společnosti Fluke, můžete začít počítat výšku na metry a za písmena IP směle doplnit číslici 67. Protože model 87V MAX je nyní nejodolnějším digitálním multimetrem ve „žlutém obleku“.

Fluke měří při –40 °C. A vy

Tam, kde jiní končí

Každý přístroj nemá to štěstí stát při měření v klimatizované místnosti hezky na stole. Někdy je totiž zapotřebí strpět společně s obsluhou až nelidské podmínky. Jednou, dvakrát a možná i pravidelně, den co den. Dokáže váš multimetr pracovat ještě při +55 °C a nezradí vás ani tehdy, klesne-li rtuť teploměru až na 15 stupňů pod bodem mrazu? A co teprve při –40 °C. Dá vám ještě při předchozím zahřátí na pokojovou teplotu dalších dvacet minut k dobru? Novinka 87V MAX od společnosti Fluke má pro strach uděláno. Jinak by se ani nemohla honosit nálepkou nejodolnějšího DMM, který zde kdy vyrobili.

Fluke měří při –40 °C. A vy 1

Vskutku robustní provedení je sice hezké, ale jak si zařízení povede z hlediska své primární funkce? Multimetr 87V MAX s podporou True-rms zvládá jak stejnosměrná, tak i střídavá napětí až do tisíce voltů a proudy pak v obou případech měří do 10 A, zatímco dvojnásobnou hodnotu průtoku ještě ustojí po dobu 30 vteřin. Odpor prozkoumáme s nejvyšším rozsahem 50 MΩ, kapacitu pak na 9999 μF a kmitočet až do 199,99 kHz. Výrobce však nezapomíná ani na střídu, teplotní měření s přibaleným termočlánkem, vodivost, příp. též diodový test. Průlomové řešení představuje v půli října, kdy také vychází ze základního modelu 87V, který si jinak cení na 430 dolarů.

Bezpečně a dlouho

Prach ani voda mu nevadí, pády z výšky čtyř metrů necítí a stopku mu během provozu nevystaví ani vlhkost šplhající k 95 procentům. Multimetr 87V MAX (CAT IV 600V / CAT III 1000V) má rovněž k dispozici odnímatelné pouzdro, které navíc pomůže s uložením příslušenství a zastane i funkci držáku hrotu při měření jednou rukou. Velký displej se dále pyšní dvouúrovňovým podsvícením, které se ostatně nevyhýbá ani samotným tlačítkům. Přístroj, který společně se svým pouzdrem váží bezmála 700 gramů a měří přibližně 6 × 10 × 22 cm, bude poháněn celkem třemi bateriemi typu AA. Při vypnutém podsvícení mohou zajistit chod v délce 800 hodin. V tom se také vymezuje oproti výchozí variantě 87V s krytím IP 30, bez prémiových, zasouvatelných testovacích přívodů Twist- Guard™, podsvětlených tlačítek a pouze s poloviční výdrží napájecího zdroje.

Nový multimetr 87V MAX od společnosti Fluke bude pouze jedním z celkového počtu pěti modelů, resp. měřicích sad řady 87V. Každý technik nebo elektrikář si tak může přijít na své, zvláště když výrobce přibalí další užitečné příslušenství, pouzdro nebo, stejně jako v případě soupravy IMSK (Industrial Multimeter Service Combo Kit), umožní měřidlu 87V zastávat i funkci 400A klešťového ampérmetru.