česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Tektronix MSO4/5/6

DPS 1/2020 | Články
Autor: TESTOVACÍ TECHNIKA

V polovině roku 2017 uvedl Tektronix první řadu osciloskopů MSO5 na novém čipu s 12bitovým A/D převodníkem. Od té doby se počet řad, které tuto technologii využívají, rozšířil o MSO6 a MSO4. Zatímco MSO6 mají na každém kanálu jeden čip se vzorkováním 25 GSa, tak MSO5 nabízí 4, 6 a 8 kanálů se vzorkováním 6,25 GSa. Více kanálů tedy sdílí jeden čip. Totéž činí i v řadě MSO4, která je vytvořena jako cenově dostupnější model, ve čtyřkanálové nebo šestikanálové verzi. Za dva roky přišlo osm takzvaných Boxcars, což jsou FW upgrady. Vzhledem k tomu, že platforma je zcela nová, bude se FW stále rozvíjet o nové funkcionality. Další 4 velké upgrady se plánují i na rok 2020.

Tektronix MSO4

V poslední verzi SW, který je shodný pro všechny řady 4-5-6 přibylo následující:

  • testování maskou (masky lze vytvářet na jakémkoli kanálu a pro právě ten kanál),
  • možnost nastavení limit pro měření a akce po překročení těchto limit,
  • rozšíření nástrojů pro diagram oka,
  • možnost nastavení velikosti znaků na obrazovce,
  • možnost smazání měření pomocí gesta,
  • kurzory v polárních souřadnicích pro XY a XYZ zobrazení,
  • možnost uložení průběhu s menším počtem vzorků,
  • přímé ukládání ve formátu pro Matlab,
  • vylepšená práce s tabulkou výsledků hledání a s průběhy trendů měřených hodnot,
  • v oblasti práce se sběrnicemi přibyla podpora 8 b/10 b a NRZ.

V osciloskopech je několik zajímavých funkcionalit, které nejsou na první pohled viditelné, ale rozhodně jsou zajímavé. Osciloskopy podporují klasické zobrazení všech aktivních kanálů v jedné obrazovce (Overlay). Lze přepnout i do módu Stacked, kdy má každý kanál ve vertikální ose své vlastní místo i měřítko. Přetažením ikony kanálu na spodním okraji obrazovky přes kanál jiný lze v módu Stacked vytvořit lokální kombinaci dvou a více kanálů odpovídající módu Overlay.

Další méně viditelnou výhodou je, že paralelní architektura vstupního ASICu umožňuje pro jednotlivé kanály zapnout funkci SpectrumView a je tak možné pozorovat korelované změny v RF oblasti k průběhu signálu v čase. Časový rámec pro výpočet spektra lze posouvat. SpectrumView je jiný HW i SW, paralelně ke známému matematickému kanálu FFT. Kuriózně lze pak mít na MSO58 osm kanálů, k tomu 8 spekter pomocí SpectrumView a 8 spekter počítaných jako klasické FFT. Jednotlivé vstupy tak mají už tři možná použití – jako analogový kanál s 12bitovým převodníkem, paralelně k tomu lze použít SpectrumView pro zobrazení spektra, anebo lze kanál změnit pomocí sondy TLP058 na vstup 8 digitálních kanálů. Poslední skrytou funkcí je Visual Trigger, dostupný přes dvojitý klik na ikoně pro označení Zoomu. Poté je k dispozici možnost tvorby segmentů různých tvarů a definice, co se má stát, když signál do oblasti projde.

Podrobnější informace získáte u autorizovaného partnera TEKTRONIX pro Českou republiku a Slovensko, společnosti TESTOVACÍ TECHNIKA s. r. o., nebo přímo na webových stránkách výrobce www.tektronix.com.