česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Představujeme zajímavé společnosti: Voipac Technologies

DPS 4/2012 | Články
Autor: Redakce

Když se nedávno přede mnou jeden můj známý (vývojář) zmínil o firmě Voipac Technologies, nic mi její název neříkal. Když jsem se ale podíval na webovské stránky této firmy, pochopil jsem, proč jsem o ní nikdy neslyšel: domácí trh je pro její produkty příliš malý, a tak se firma prezentuje převážně v zahraničí.

Firma Voipac Technologies vznikla v roce 2002 s cílem poskytovat fayn VoIP řešení na zakázku, od čehož je odvozen i název firmy. Jedním z jejích nejznámějších produktů v té době byly například IP a USB telefony a další zařízení pro VoIP komunikaci. Kromě toho se intenzivně zabývala kompletním vývojem elektronických zařízení na zakázku pro velké společnosti. Postupně se ale ukázalo, že závislost na ojedinělých, byť velkých projektech, může být pro menší firmu velmi riskantní záležitostí v případě, kdy se projekt z různých důvodů nedokončí.

Obr. 1 Čelní pohled na modul i.MX53 SODIMM

Obr. 1 Čelní pohled na modul i.MX53 SODIMM

Jednou takovou nedokončenou zakázkou byl i DVB-T Set Top Box, kdy jinak vynikající řešení v závěru ztroskotalo kvůli zrušení výroby použitého procesoru. I když tento projekt nedopadl dobře, ujistil firmu o potřebě zaměřit své úsilí na řešení s menším rizikem. Jedním z mnoha řešení na klíč, která předcházela vývoji Set Top Boxu byl i vývoj mikropočítače založeného na Intel procesoru PXA255. To umožnilo Voipacu použít připravenou výrobní dokumentaci a následný volný prodej pro různé aplikace dalším vývojářům. Společnost tehdy rozhodla o zhotovení univerzální základní desky a JTAG nástroje pro daný mikropočítač, který nazvala PXA255 DIMM Modul, a začala s prodejem kompletního vývojového kitu. Pro Voipac znamenal tento výrobek v krátké době veliký úspěch, který vedl k rozšíření počtu aktivních zákazníku na mnoho desítek. To bylo důvodem pro zhotovení nových generací výkonnějších mikropočítačů s PXA270 a PXA270M procesory, které byly použity v mnoha zařízeních vyvinutých a vyráběných v různých zemích. Pro Voipac znamenala tato produktová řada konec závislosti na předchozích časově a finančně velice náročných zakázkách a orientaci na vlastní vývoj a výrobu průmyslových počítačů neboli single board computers.

V současné době jsou jádrem nových modulů procesory Freescale, i.MX25, i.MX51 a nejnověji i.MX53. Nový i.MX53 SODIMM Modul s DDR3 pamětmi, integrovaným microSD socketem a OS Android/Linux představuje současnou špičku i ve světovém měřítku. Kromě vynikajících parametrů tohoto mikropočítače budí obdiv i jeho vlastní provedení – destička o rozměrech 67,6×38 mm a tloušťce pouhý 1 mm má deset vrstev v HDI provedení. Za povšimnutí stojí i fakt, že všechny typy modulů s Freescale procesory jsou kompatibilní a pro práci s nimi je potřeba pouze jedné univerzální základní desky.

Obr. 2 Vývojový kit pro i.MX53 modul

Obr. 2 Vývojový kit pro i.MX53 modul

Úspěch modulů s mikropočítači od firmy Voipac je založen nejenom na výborných vlastnostech a kvalitě výrobku, ale i na dodávaných vývojových prostředcích a na celkové strategii firmy, která se snaží vývojářům použití jejich produktů co nejvíce usnadnit. Vývojový kit pro jednotlivé moduly obsahuje maximum možných periferií, přičemž vývojář má přístup ke kompletní dokumentaci, která dokonce zahrnuje i schematické zapojení modulu a kompletní výrobní data z návrhu desky. Vývojář si tak může jednoduše upravit odladěnou a vyzkoušenou základní desku podle své potřeby pro použití v jeho finálním produktu. Voipac ovšem jde v porovnání s konkurencí ještě dále – prodej svých vývojových kitů i vlastních modulů neomezuje na určitý minimální počet konfigurací, ale nabízí možnost specifického osazení desek modulů podle přání zákazníka v případě, že některé jeho části nejsou pro zamýšlené použití potřeba.

Protože domácí prostředí je pro tento druh výrobků příliš malým teritoriem, orientuje se Voipac na světový trh. Své výrobky dodává do celého světa přímo nebo přes své obchodní zástupce v různých zemích. Prezentuje se na různých světových výstavách, jako je např. Embedded World v Norimberku, kde byl Voipac letos jediným vystavovatelem ze Slovenska. Protože obliba výkonných mikropočítačů na jedné desce mezi vývojáři ve světě stoupá, chystá se i Voipac svoje výrobky inovovat a věří, že si svoji pozici na světovém trhu udrží i do budoucna. Více informací naleznete na: www.voipac.com