česky english Vítejte, dnes je neděle 21. červenec 2024

AMTECH − roboty, SMT technologie, a automatizace

DPS 2/2020 | Články
Autor: AMTECH

V České republice a na Slovensku jsme svědky dramatického růstu poptávky po automatizačních řešeních. Růst je vidět napříč všemi klíčovými sektory – i malé firmy dnes díky tomu využívají v praxi výhod automatizace a posilují svou konkurenceschopnost na lokálních i globálních trzích. A to hlavně zvyšováním efektivity, produktivity a kvality, které znamená rychlou návratnost investice do robotizace a v oblasti výroby elektroniky do SMT technologií. Avšak aby byl projekt úspěšný, je třeba mít k ruce zkušeného dodavatele technologií.

Společnost AMTECH, spol. s r. o., založená v únoru 1993 jako technologická, obchodní a servisní společnost prošla od prvotních dodávek technologických zařízení dynamickým vývojem a dnes je lídrem na trhu dodávek komplexních technologických řešení a spotřebních materiálů pro SMT a elektrotechnický průmysl s ročním obratem přes 600 mil. Kč. Na českém a slovenském trhu AMTECH reprezentuje renomované světové výrobce a dodavatele – lídry na trhu ve své oblasti – a pomáhá stále většímu počtu českých a slovenských zájemců automatizovat jejich výrobní a logistické provozy.

AMTECH − roboty, SMT technologie, a automatizace 1

SMT technologie

Portfolio firmy AMTECH zahrnuje kompletní technologie pro sestavení automatické SMT linky pro osazování desek plošných spojů a také vedlejší technologie, jako jsou dispenzery, depanelizace DPS, robotické pájení ad.

Fuji machine Mfg. − modulární osazovací stroje DPS platformy NXT nebo AIMEX. Fuji je světový lídr v oblasti inovací a technologického řešení osazování DPS.

ITW (Speedline technologies) − americký výrobce automatických sítotisků řady MPM a pájecích pecí Electrovert.

Saki − technologie pro automatickou optickou kontrolu DPS (AOI), pájecí pasty (SPI) a také RTG kontroly využívající technologii planární počítačové tomografie. Japonský výrobce SAKI byl jedním z prvních, který na trh uvedl 3D AOI (Automatic Optical Inspection).

Nano Dimension − unikátní technologie pro 3D tisk desek plošných spojů. V ČR bylo toto zařízení poprvé vystaveno na veletrhu AMPER 2019 a získalo cenu Zlatý AMPER. Technologie umožňuje nejrychlejší možné ověření designu DPS díky možnosti vytisknutí funkčního prototypu během několika hodin.

Nutek − dopravníkové systémy pro automatizaci SMT linek a zařízení pro laserové značení DPS.

Musashi engineering − precizní dispenzery určené pro mikrodávkování nejrůznějších typů hmot (lepidla, tmely, těsnění, pájecí pasty). Japonská společnost má více než 25 let zkušeností s výrobou stolních i inline dávkovacích systémů.

Scheugenpflug AG − světový standard pro dávkování dvousložkových hmot s patentovaným principem objemového dávkování.

Výběr technologie pro robotiku a automatizaci

Aby provoz mohl být automatizován dle požadavků zákazníka a jeho obchodních cílů, je třeba využít celé řady komponent a jejich funkční integrace – robotických ramen, uchopovačů, systémů strojového vidění, autonomních vozidel atd.

AMTECH disponuje kompletním portfoliem robotických produktů a mnohaletou zkušeností z jejich nasazení a integrace. Na českém a slovenském trhu zastupuje následující značky:

AMTECH − roboty, SMT technologie, a automatizace

Universal Robots – kolaborativní roboty Universal Robots umožňují velkým, středním a i těm nejmenším podnikům s omezeným prostorem na pracovišti flexibilně automatizovat rutinní činnosti v řádu dní až týdnů. Díky čtyřem modelům různých velikostí UR3, UR5, UR10 a UR16 a integrovanému silově momentovému senzoru dokážou pokrýt stále širší spektrum aplikací s využitím snadného programování a ovládání, které si rychle osvojí i pracovníci bez jakýchkoli programátorských zkušeností a jehož intuitivnost je právě velkou konkurenční výhodou oproti drahým specializovaným školením pro průmyslové roboty.

Mobile Industrial Robots – autonomní mobilní roboty MiR eliminují nedostatky vozidel naváděných fixními vodiči, když umožňují flexibilně nasadit a přenastavit vnitropodnikovou logistiku s minimálními časovými prostoji a náklady. Uživatelsky přívětivé, flexibilní a bezpečné roboty MiR100, MiR200, MiR500 a MiR1000 pomáhají společnostem zvýšit efektivitu jejich provozu a ušetřit neproduktivní čas pracovníků, kteří se věnují manuální přepravě vozíků s materiálem.

Asyril – vyvíjí a vyrábí vysoce flexibilní dopravníkové systémy pro díly a součástky o velikost 0,1–150 mm. Využívá při tom patentované 3osé vibrační technologie s inteligentním optickým systémem.

Pick-it – společnost Pick-it vyvinula kamerový systém pro detekci polohy předmětu v 3D prostoru. Systém umožňuje vzdálenou správu s jednoduchým nastavením přes webový prohlížeč na PC. Softwarové rozšíření pro roboty UR (a další dostupné značky robotických ramen) umožňuje snadné předávání hodnoty polohy a orientace.

Robotiq – firma Robotiq vyvíjí a vyrábí inteligentní, flexibilní a snadno implementovatelné dvouprsté i tříprsté robotické uchopovače, senzor pro měření sil a momentů působících na nástroj robotu a kamerový systém montovaný na přírubu kolaborativních robotů určený k identifikaci a detekci polohy.

EasyRobotics – vyrábí mobilní a kompaktní jednotky pro automatické nakládání/vykládání výrobků u frézovacích nebo CNC strojů.

RoboDK – každý projekt by měl nejdříve začínat softwarovou simulací, kde si uživatel prověří realizovatelnost projektu a současně přitom vytvoří řídicí program pro roboty. Společnost RoboDK vyvinula software pro simulaci a off-line programování robotů všech stěžejních značek.

automatizace

Ačkoliv samotné ovládání či provozní modifikace aplikace je dnes uživatelsky velmi snadnou záležitostí, projekt instalace, integrace a spuštění robotického pracoviště nebo SMT technologií je vhodné prodiskutovat se zkušeným partnerem. AMTECH, spol. s r. o., nabízí ucelená technologická řešení, 25 let zkušeností a technické zázemí, silnou servisní podporu s týmem certifikovaných techniků a flexibilní možnosti pořízení.

V roce 2017 společnost založila oddělení automatizace, integrace a výroby jednoúčelových strojů. Úspěšně se podařilo využít zkušenosti z SMT výroby a implementovat kolaborativní i čistě průmyslové roboty do složitých a na kvalitu náročných SMT a automotive procesů. Ke konci roku 2019 čítal tento náš progresivní tým 17 kolegů, kteří zvládli zakázky pro přední automotive i neautomotive zákazníky v ČR a Německu v hodnotě obratu 920 000 eur. Tým je složen ze zkušených matadorů i nadějných talentů z různých oborů, což nám dává důležitou rozmanitost argumentace při návrhu řešení a opět konkurenční výhodu oproti úzce profilovaným automatizačním firmám. Zákazníkům nabízíme úzkou spolupráci při návrhu zařízení od plně automatických, poloautomatických, jednoúčelových i kamerových systémů (Cognex & Keyence) až po speciální výrobní přípravky.

V případě použití robotických ramen se specializujeme na značky UR, Fanuc, Mitsubishi, Janome, ale jsme schopni pracovat i s jinými typy (např. ABB, Omron).

Dále vám můžeme nabídnout konzultační a poradenskou činnost v podobě analýzy či simulace procesu, VSM, MOST study, pomoc s realizací P-FMEA či revize již vytvořené.