česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Termoelektrický generátor v košili

DPS 4/2012 | Články
Autor: Redakce

Instituty Holst Centre a imec představily koncem minulého roku speciální druh košile, ve které je zabudován termoelektrický generátor (TEG). Pokud je košile nošena v běžné kancelářské budově s teplotou kolem 22 °C, produkuje v průměru 1 mW elektrické energie, zatímco při chůzi generuje až 4 mW. Při nižší teplotě produkuje tento termogenerátor dokonce ještě více energie (např. při 17 °C až dvakrát více). Tento generátor je vhodným zdrojem energie pro elektronické přístroje s nízkým příkonem, které se nosí na lidském těle, jako jsou různé monitorovací přístroje. Například elektrokardiograf potřebuje pouze 0.4 mW a předpokládá se, že jeho požadavky klesnou v blízké budoucnosti až na pouhých 0.1 mW. Protože je generátor zcela schován v textilii košile, představuje výrazný pokrok v komfortu jeho nošení.

Termoelektrický generátor v košili

TEG s 16 termočlánky byl navržen, vyroben a použit v košili, která se neliší od běžných konfekčních košil. Termočlánky byly vloženy mezi kruhovou destičku o průměru 3 cm (teplá strana generátoru) a destičku 3 x 3,5 cm (studená strana) při celkové tloušťce generátoru 5 mm. Tento sendvič byl potom připevněn na vnitřní stranu bavlněné košile. Při tomto zpracování lze košili normálně prát a žehlit.

Získaná energie by mohla být ještě vyšší, kdyby byl termočlánek přímo přitisknut na lidské tělo (tak jak to je u starších modelů), ale toto nové řešení je z hlediska komfortu nošení košile rozhodně příjemnější.

www.holstcentre.com