česky english Vítejte, dnes je sobota 18. květen 2024

Recept na delší výdrž sluchátek?

DPS 2/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Návrh maličkých sluchátek se v minulosti omezoval především na práci s elektroakustickými měniči. Bez nich se sice neobejdeme ani dnes, nicméně díky neustálé miniaturizaci součástkové základny lze nyní vytvářet spíše celé multifunkční systémy a žasnout nad tím, co vše se do uší může ještě vejít.

Místo vlhkosti světlo

Některé funkce máme u takto navržené elektroniky zřejmé již na první pohled, zatímco další běží skrytě a uživatelé si jejich přítomnost nemusí vůbec uvědomovat. Jediné, co tak pocítí, bude rostoucí výdrž na jedno nabití. Jindy zase mohou marně hledat jakákoli tlačítka, protože chytře vymyšlené sluchátko se u základních povelů dokáže obejít i bez nich.

Recept na delší výdrž sluchátek

Najde se ve vašem návrhu jeden volný krychlový milimetr? Výborně, v tom případě jej důmyslně vyplňte novinkou od společnosti ams [1]. Obvody TMD2635 stejně více nepotřebují. Patří totiž mezi naprosto nejmenší, číslicově řešené moduly detektoru přiblížení. Pravda, abychom zjistili, zda uživatel zařízení aktivně používá, a ještě lépe tomu přizpůsobili řízení napájení z omezeného bateriového zdroje, můžeme se spolehnout i na jiné metody související třeba s měřením teploty a vlhkosti. Právě takový algoritmus označený jako „On/Off Body Detection“ jsme na základě snímačů SHTW2 od společnosti Sensirion o rozměrech pouze 1,31 × 0,74 × 0,54 mm popisovali v [2]. V ams však zůstávají věrní spíše optickému rozhraní. Co vše to pro vývojáře znamená?

Řídí napájení, ale i hlasitost

Do pouzdra typu OLGA se šesti vývody výrobce navzdory celkovým rozměrům továrně kalibrovaného systému 2,0 × 1,0 × 0,5 mm dostává nejen infračervený laserový zdroj typu VCSEL (Vertical Cavity Surface Emitting Laser) provozovaný na vlnové délce 940 nm společně s oddělenou dvojicí IR fotodiod (Near a vzdálenější Far pro ještě vyšší flexibilitu), ale také veškeré nezbytné řízení, čemuž také odpovídá přítomné rozhraní I²C. Princip činnosti obvodu TMD2635 není vůbec složitý a spočívá v detekci odražené energie generované v infračerveném spektru [3]. Další aktivita celého systému, který se umí zdárně vypořádat i s okolním rušivým osvětlením, se pak odvíjí od přerušení, k němuž dochází při překročení nastavených úrovní. Rozsah detekce lze přizpůsobit na základě změny zesílení, budicího proudu pro laserový zdroj a také počtu pulzů či délky jejich trvání.

Systém pracuje s dvojím napájením, které je pak v případě anody zdroje záření vyvedeno zvlášť. Doporučené pracovní vzdálenosti mohou přitom dosahovat až 50 milimetrů, což obvodům otevírá cestu i do řady dalších zapojení vybavených třeba displeji, nejrůznějších řídicích systémů nebo všude tam, kde je potřeba nahradit mechanické spínače. Vždyť ve spojení s ještě jedním prvkem TMD2635 lze bez potřeby tlačítek, a tedy i jakéhokoli dalšího dotyku, řešit rovněž otázku základního ovládání prostřednictvím gest.