česky english Vítejte, dnes je úterý 23. duben 2024

Nové I/O moduly pro ethernet s polovodičovými výstupy

DPS 2/2020 | Články
Autor: Papouch

I/O moduly Quido s dvoustavovými vstupy a výstupy zde byly už mnohokrát popsány. Jejich výhodou je skvělý poměry ceny a užitné hodnoty a také široký výběr typů, který umožní zvolit vhodný modul dle aplikace. V dnešním příspěvku jsou popsány dva typy modulu s tranzistorovými výstupy typu otevřený kolektor (OC, NPN).

Nové typy modulů Quido s výstupem OC

Zatímco většina členů řady Quido používá pro spínání relé, nové typy používají na výstupech polovodičové spínače. Ty umožnily zmenšení rozměrů modulu a snížení spotřeby. Připojení spínaných prvků je řešeno plochým kabelem.

Moduly se jmenují Quido ETH 2/16 OC (obr. 1) a Quido ETH 4/32 OC. Z názvu je patrné, že obsahují rozhraní ethernet pro připojení do sítě LAN. Menší typ má 2 vstupy a 6 výstupů, větší pak 4 vstupy a 32 výstupů.

Snadné zapojení i použití

Aby bylo možné moduly Quido s OC výstupem snadno zapojit, lze k oběma typům objednat i přídavnou svorkovnici (obr. 2). Dále je možné doplnit držák na lištu DIN.

Nové IO moduly pro ethernet s polovodičovými výstupy

Technické parametry modulů Quido s výstupem OC jsou obdobné jako u ostatních typů celé řady. Tedy široký rozsah napájení 8 až 30 V, galvanicky oddělené vstupy s nastavitelnou rychlostí vzorkování, možnost připojení teplotního čidla a hlavně vysoká spolehlivost. Právě poslední vlastnost je velmi důležitá, vždyť moduly Quido jsou na trhu již 15 let a používají se v mnoha průmyslových zařízeních, ale i např. pro výtahy, silniční tunely a v dalších kritických místech.

Výstupy Quido typu OC mohou spínat napětí až 50 V, maximální proud je 0,5 A. Spínána může být jak odporová zátěž (např. LED), tak indukční zátěž (stykače, ventily).

Komunikační protokoly

Moduly Quido jsou primárně I/O zařízení, i když umožňují i některé autonomní funkce. Pro samostatné použití je důležitá hlavně interní webová stránka (obr. 3), která je určena pro nastavení i jednoduché ovládání. Většinou jsou ale Quida ovládána nějakým nadřízeným systémem, typicky PLC či například řídicím systémem celé budovy. Aby je bylo možné snadno začlenit do různých systémů, umí mnoho protokolů. Lze využít v automatizaci oblíbený Modbus TCP či u programátorů oblíbeny http GET. Data lze také získávat ve formátu fresh XML, SNMP protokolem či firemním protokolem Spinel.

Moduly Quido je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch jsou připraveni poradit s jejich aplikací. Rádi se s Vámi také setkáme na veletrhu AMPER 2020 v Brně.