česky english Vítejte, dnes je pátek 19. červenec 2024

Generátor MFG-2220HM: již jedenáctý v řadě

DPS 3/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Nabídka generátorů průběhů GW Instek se letos opět rozrůstá, tentokrát v řadách širší skupiny MFG-2000. Rovných deset modelů by bylo podle všeho málo, a tak musel přijít hned z kraje ledna ještě jeden [1]. To aby maximální kmitočtový záběr u základní dvojice kanálů „pouze“ do 60 MHz vývojáře zase tak moc neomezoval. Ale nejen to.

OO 102 vlastních průběhů

Generátory funkcí řady MFG-2000 výrobce již v názvu označuje jako multikanálové [2]. Z tohoto úhlu pohledu jinak nejlépe vybavené modely MFG-2260MFA, resp. MFG-2260MRA, jich totiž souběžně nabízí hned pět.

Generátor MFG-2220HM

Hned vedle výchozí dvojice výstupů CH1 a CH2 s rovnocennými vlastnostmi a výše zmiňovaným frekvenčním rozsahem zde totiž máme na samostatném konektoru dále vyvedený i vysokofrekvenční signálový generátor (FG / ARB / MOD) – opět standardní systém AFG, který však u funkce sinus dosáhne až na 160 MHz, nebo celých 320 MHz, a podporuje přitom i různé modulace. Výčet fyzických rozhraní poté pokračuje vestavěným pulzním generátorem s rozsahem 25 MHz (šířka, střída, hrany) a „lahůdkou“ může být rovněž výkonový dvacetiwattový zesilovač se samostatným vstupem a výstupem, šířkou pásma až 100 kHz a celkovým harmonickým zkreslením pod 0,1 %, který se bude hodit zvláště ve slyšitelné oblasti.

Výše zmiňované předpoklady nyní buď zvlášť, nebo i hezky pohromadě provází všech deset modelů GW Instek série MFG-2000, která se již musí při chlazení spoléhat na ventilátor. Výchozí 10MHz provedení se přitom omezuje pouze na jediný základní výstup doplněný generátorem pulzů.

S rostoucím kmitočtovým rozsahem již ale obdržíme i lepší výbavu, a to včetně podpory nejrůznějších modulací (AM, FM, PM, ASK, FSK, PSK, SUM či PWM), rozmítání, „burstů“ nebo čítače provozovaného až do 150 MHz. Z výčtu klíčových vlastností ještě zmiňujeme rychlost 200 MS/s, 14bitové rozlišení nebo paměť v délce 16 tisíc bodů.

OO Až pro osm kanálů

Základní „jednokanálové“ modely MFG-21xx zde střídají rozšířené verze MFG-22xx, které jako jediné přichází též s rozhraním USB Host, USB Device či LAN. A právě jim nyní na samotné špici z hlediska frekvenčního rozsahu tradiční dvojice kanálů vévodí novinka zmiňovaná v úvodu. MFG-2220HM s vyšší rychlostí 250 MS/s a schopností pracovat na výstupech až do 200 MHz.

Generátor MFG-2220HM 1

RF generátor ani speciální výkonový stupeň zde sice nenajdeme, nicméně díky rozhraní Reference input / Reference output lze navíc ovládat až čtyři stejné jednotky MFG-2220HM a zajistit u toho celkem osm kanálů se synchronizovanými výstupy. Při získávání libovolných průběhů se můžeme obecně spolehnout buď na čelní panel přístroje, přímou rekonstrukci ve spolupráci s vhodným osciloskopem, soubory CSV (MATLAB, Excel), nebo též počítačový software.