česky english Vítejte, dnes je úterý 05. prosinec 2023

Vodiče nejsou jen tenké.

DPS 3/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Když se řeknou kleště, mnohdy se nám vybaví právě jejich robustní a silné čelisti. V oblasti měřicí techniky ale může „síla“ takového sevření na rozdíl od běžného nářadí spočívat i v něčem úplně jiném. Například v tom, že se s vhodným klešťovým ampérmetrem dostanete pokaždé tam, kde je to právě zapotřebí. Nadbytečná tloušťka prostě znamená problém a výrobce proto musí vše správně vybalancovat. Komu se to podaří, ten se dostane ještě dál – a to nejen ve změti kabelů.

Přesně takovou strategii zvolila již v minulosti společnost Hioki. Fyzické provedení kleští zde jejich inženýři na lehkou váhu rozhodně neberou, což jsme v průběhu posledních několika let na stránkách DPS Elektronika od A do Z opakovaně dokládali na řadě jejich posledních novinek. A nejinak tomu bude i nyní.

Vodiče nejsou jen tenké.

Místo 1 000 A dvakrát tolik

Mezi čestnými zástupci početné rodiny „clamp metrů“ od konce loňského roku najdeme i další dva nové přístroje pro střídavá měření proudu – multimetry CM3281 (Mean, 50–60 Hz) a CM3291 (True RMS, 40 Hz – 1 kHz) se schopností pracovat ve třech rozsazích až do dvou tisíc ampér [1]. Základní přesnost zde přitom při zkoumání velikosti AC průtoků okolo síťového kmitočtu dosahuje ±1,5 % ze čtené hodnoty ±5 digitů. Měřidla se rovněž ve čtyřech, resp. pěti rozsazích vypořádají se střídavým a nyní též i stejnosměrným napětím do 600 V a také leccos prozradí o velikosti odporu až do 42,00 MΩ.

Pohánět je bude jediná lithiová baterie CR2032 mincového typu, se kterou má nižší varianta měřidla vydržet nepřetržitě pracovat po dobu 120 hodin, zatímco model CM3291 zhruba o dva dny méně. Přístroje váží lehce přes sto gramů a měří 57 × 198 × 16 mm. Odolávají pádu na betonovou podlahu z výšky jednoho metru a zase tak moc nerozlišují ani mezi skladovací či provozní teplotou, která smí v obou případech ležet v intervalu mezi −25 °C a +65 °C.

Z 33 až na 46 mm

V odpovědi na otázku, s kým bude poměřovat síly, tentokrát výrobce zmiňuje svůj nedávný model střídavého klešťového měřidla CM3289, který již můžete znát z [2]. Právě na něm totiž bude demonstrovat posun, pokud jde o původní rozsah při měření AC proudu „pouze“ do 1 000 A nebo též vnitřní průměr kleští, který zde dříve činil 33 mm. Nově tak bude možné při uvážení dvojnásobného maximálního průtoku pracovat s vodiči, příp. i jejich páry, do celkového průměru až 46 mm. A pokud by nestačilo ani to, znovu je k dispozici volitelný proudový snímač CT6280 ochotný měřit až do 4 200 AAC. Připojení flexibilní smyčky signalizuje na displeji z obr. 3 výmluvná ikona vlevo nahoře.

odkazy

[1] Hioki Launches AC Clamp Meter CM3281 and CM3291, https://www.hioki.com/en/information/detail/?id=486

[2] Klubko drátů, pád ani mráz kleště nezastaví. Umíme i TRMS, https://www.dps-az.cz/mereni/id:56078/klubko-dratu-pad-ani-mrazkleste-nezastavi-umime-i-trms

[3] Klešťové měřidlo CM3281, https://www.hioki.com/en/products/detail/?product_key=6510

[4] Klešťové měřidlo CM3291, https://www.hioki.com/en/products/detail/?product_key=6511