česky english Vítejte, dnes je úterý 05. březen 2024

MCU Renesas vzkazují: v automatizaci nestačí jen ovládat

DPS 4/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Bezpečně řídit a ještě přitom v rychlosti komunikovat se svým okolím? To, co pro některé šoféry představuje neřešitelný problém, může potrápit i elektronické součástky. Pokud tedy mají moderní mikrokontroléry zvládat obě stěžejní funkce a s přehledem pokračovat i v náročných průmyslových podmínkách, bude již potřeba náležitě vybírat. Například z nových 32bitových prvků s logem společnosti Renesas Electronics.

240 MHz a 4 MB Flash

Aktuální přírůstky do rodiny mikrokontrolérů RX s jádrem RXv3 budou celkem dva – MCU skupiny RX72N s maximálním provozním taktem 240 MHz a dvojicí ethernetových kanálů na pozici vlajkové lodi výrobce, které dále doplňuje řada RX66N, ovšem zde již „pouze“ s poloviční frekvencí a stejně tak i počtem výše zmiňovaných kanálů [1].

MCU Renesas vzkazují - v automatizaci nestačí jen ovládat

Neméně důležitou roli však bude pro průmyslové aplikace pracující v reálném čase hrát i kapacita úložiště dat, resp. rychlost čtení. Novinky proto v obou případech vsadily na integrovanou paměť typu Flash o velikosti až 4 MB (čtení na 120 MHz) a také 1 MB vlastní SRAM. S takovým prostorem se již potřebě vnější paměti, která by mohla celý systém zbytečně zpomalovat, vyhnete mnohem snadněji a více přitom vytěžíte i ze samotného CPU. V rámci návrhu vystavěného na jediném čipu se kromě toho otevírá prostor i pro zobrazování s lepším rozlišením, které na dřívějších univerzálně pojatých MCU začalo brzy narážet na své limity. Leccos napoví i teplotní rozsah, který na +85 °C nemusí ještě končit a v případě potřeby se zastavuje až o dvacet stupňů výš.

Zapojí více smyslů

Nové mikrokontroléry skupiny RX72N, resp. RX66N od společnosti Renesas bodují nejen svou pamětí, ale také širokou nabídkou způsobů pouzdření s velkým počtem pinů, kterých zde může být až 224, zatímco maximum univerzálně využitelných vstupů/výstupů se ustálilo až na 182 vývodech. Vyloučíme-li kromě toho potřebu podpůrného MCU či externího úložiště, zabere nám celkové řešení s jedním čipem výrazně méně místa. Při zobrazování bude přitom u rozhraní člověk–stroj stále možné počítat s rozlišením WVGA (800 × 480 bodů) a osmibitovými barvami, příp. též WQVGA (400 × 240 bodů) s hloubkou barev 16 bitů. Za zmínku stojí rovněž aritmetická jednotka pro výpočet goniometrických funkcí snižující zátěž CPU během řízení v uzavřené smyčce nebo např. bezpečnostní funkce chránící datovou komunikaci, včetně programů. Zajímavé budou i audio aplikace spojené s rozpoznáváním hlasu či potlačováním ruchů okolí.

MCU Renesas vzkazují - v automatizaci nestačí jen ovládat 1MCU Renesas vzkazují - v automatizaci nestačí jen ovládat 2

Výrobce u nových 32bitových mikrokontrolérů pochopitelně nezapomíná ani na vývojové nástroje, zde např. „RX72N Envision Kit“ vybavený dotykovým LCD panelem s úhlopříčkou 4,3 palce, jehož vybrané možnosti, včetně podpory ethernetu, Wi-Fi / Bluetooth LE, paměťových karet microSD nebo např. mikrofonů MEMS sledujeme na obr. 3.