česky english Vítejte, dnes je sobota 18. květen 2024

S kleštěmi Hioki neuniknou ani úniky

DPS 4/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Hledáte experta, který se bude umět vypořádat nejen s malými úniky, ale zvládne navíc i velká zatížení? Máte ho mít. Pracuje s logem Hioki a coby nový „AC Leakage Clamp Meter“ ponese označení CM4001, které může až nápadně připomínat známé číslicové obvody. Měřicí technika by totiž měla hned vedle výsledků dávat i smysl. Je to přece logické.

Na svody s elegancí

Ať již budou elektrická zařízení provozována někde v budovách, nebo dokonce celých závodech, pojí se s nimi pravidelné kontroly. Unikající proudy totiž mohou vést k poruše a v horším případě i k úrazu, takže se s jejich odhalením nesmí příliš otálet. Ve světě, který je na elektrické energii silně závislý, se navíc netolerují ani metody, při kterých dochází k přerušení a odstávkám. Technik tedy přichází, a protože by měl zároveň pracovat rychle, zkoumané vodiče jednoduše sevře klešťovým měřidlem. Co když mu to ale přístroj zase tak moc neusnadňuje, třeba proto, že dostal kruhové čelisti a obsluha musí kromě toho pracovat ve stísněných podmínkách? Rutinní kontroly a inspekce tak zaberou nejen více času, ale vyžádají si též mnohem větší úsilí.

S kleštěmi Hioki neuniknou ani úniky

Ve společnosti Hioki na fyzickém provedení svých klešťových multimetrů dlouhodobě pracují, čehož si na stránkách DPS Elektronika od A do Z opakovaně a rádi všímáme. Výjimku si proto dle květnové zprávy výrobce [1] nezaslouží ani speciální varianta určená pro měření svodových proudů tekoucích vodiči, které pohodlně a také bezpečně obejmete i v případě, bude-li jejich průměr činit až 24 mm. Novinka se navíc může pochlubit i funkcí komparátoru, se kterou lze kýžených výsledků dosahovat výrazně rychleji. Systém zde totiž porovnává uživatelem definovanou referenční úroveň se zobrazovanou hodnotou a výsledky sděluje jak optickou, tak i akustickou cestou. Obsluha má tedy informace o problematických únicích k dispozici, aniž přitom bude muset odečítat z displeje.

Jedna baterie a dost

Nové měřidlo CM4001 od Hioki (CAT III 300 V) s několika doplňkovými funkcemi, včetně volitelného filtru typu dolní propusti s mezním kmitočtem 180 Hz pro potlačení vlivu rušení, a také podsvíceným displejem, jehož údaje smí být obnovovány pětkrát za vteřinu, se nebrání malým svodům, ale ani velkým odběrům protékajícím zátěží. Přesnost při měření střídavého proudu přitom výrobce zaručuje již od velikosti 0,6 mA a v podobném duchu pak pokračuje až do maximálních 600 A. V pásmu do 1 kHz bude rovněž zjišťována frekvence [2].

S kleštěmi Hioki neuniknou ani úniky 1

Napájení zde obstarává jedna alkalická baterie typu LR03, se kterou by měl přístroj o rozměrech 37 × 160 × 27 mm vydržet nepřetržitě pracovat přibližně 32 hodin. Nezastaví jej ani teplotní extrémy v podobě –10 °C a jindy zase +65 °C. Pokud navíc klešťové měřidlo s True RMS připojíte přes volitelný adaptér Z3210, bude je možné výměnou za cca poloviční výdrž baterie spárovat prostřednictvím Bluetooth® s tabletem či chytrým telefonem. Volně dostupná aplikace výrobce určená k vyhodnocení a také záznamu výsledků měření nese označení GENNECT Cross.