česky english Vítejte, dnes je úterý 23. duben 2024

Pistolová páječka Weller: Symbol ručního pájení

DPS 5/2020 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

V tomto roce oslaví americká firma Weller Tools 75 let své existence [1]. Společnost nese jméno po svém zakladateli, Carl E. Wellerovi, který dal světu elektroniky velmi užitečný vynález − pistolovou páječku. Firma Weller Tools je od té doby synonymem pokrokových řešení v ručním pájení.

Jak to tak bývá, šikovné nápady se často rodí z potřeby něco vylepšit nebo vyřešit nějaký problém. Opravář rádií Carl E. Weller se jednoho dne roku 1941 zdravě naštval, když musel čekat, až se hrot jeho páječky dostatečně zahřeje. Zapřemýšlel a páječka s transformátorem, který velkým proudem rychle zahřeje pájecí smyčku ze silného drátu, byla na světě.

Pistolová páječka

Pistolová páječka 1

Na tento svůj nápad si podal patentovou přihlášku, ale na její vyřízení i vlastní podnikání si musel počkat až na konec druhé světové války. V roce 1945 pak založil firmu Weller Tools a o rok později už pistolové páječky komerčně vyráběl.

Tím ovšem jeho vylepšování ručního pájení neskončilo. V roce 1960 si nechal patentovat hrotovou páječku Magnastat s magnetickou částí, která dokázala regulovat teplotu na konci hrotu. Úspěch jeho páječek mu umožnil založit pobočky firmy v různých zemích světa. Například německá pobočka Weller Elektro-Werkzeuge GmbH zajišťovala od roku 1959 výrobu páječek s regulací teploty, nejdříve jen pro evropský a později pro globální trh.

Dnes je firma Weller Tools zastřešena společností Apex Tool Group a věnuje se i nadále vývoji a výrobě techniky pro ruční pájení.

Literatura