česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

RSL10 Mesh Platform aneb když v ON skloňují IoT, BLE i cloud

DPS 5/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Rychle a zejména chytře navržené možnosti snímání podepřené cloudem a řešené v rámci bezdrátových sítí mesh s Bluetooth® Low Energy? Ve společnosti ON Semiconductor mají řešení. Nazývá se RSL10 Mesh Platform a ještě více tak zdůrazňuje rozdíl mezi tradičními spoji Bluetooth® typu point-to-point (P2P) a topologií vystupující raději ve stylu „many-to-many“.

Pod střechou, ale i na širém poli

Způsob komunikace na větší vzdálenosti a s cílovým bodem, který se vůbec nemusí nacházet v dosahu vysílajícího uzlu, nahrává požadavkům řady aplikací ze světa internetu věcí – řízení a monitorování na dálku, vzájemně provázanému systému osvětlení, automatizaci budov, chytré domácnosti, průmyslovým systémům, pacientům a třeba i zemědělcům a jejich úrodě. Zde všude se totiž mohou uplatnit náležitě navržené sítě typu mesh s Bluetooth® Low Energy, které nebude zase tak složité uvést do provozu.

RSL10 Mesh Platform aneb když v ON skloňují IoT, BLE i cloud

Přesně to slibuje i nová, univerzálně pojatá platforma představená v ON Semiconductor koncem června [1]. Výrobce přitom vychází ze svých dřívějších prvků RSL10 typu SiP (System-in-Package) sloužících rozhraní Bluetooth® 5.

Na webových stránkách DPS Elektronika od A do Z jsme o miniaturním a zároveň energeticky velmi šetrném dvoujádrovém řešení s integrovanou anténou a všemi pasivními součástkami okolo, které v režimu hlubokého spánku spotřebovává pouhých 62,5 nW, psali již před dvěma lety [2].

SiP a ti všichni okolo

Jednoduše konfigurovatelná sada zachycená na obr. 1 aktuálně zahrnuje dva uzly RSL10 Mesh Node a také nezbytnou Strata Gateway pro spolupráci s intuitivní vývojovou platformou Strata Developer Studio™ a počítačem připojeným pomocí rozhraní USB [3]. Ukázku prostředí vidíme na obr. 2.

RSL10 Mesh Platform aneb když v ON skloňují IoT, BLE i cloud 1

Stěžejní RSL10 SiP, který měří pouze 6 × 8 × 1,46 mm, se tak může na hardwarové úrovni ve snaze o flexibilní snímání a také zřetelnou indikaci stavů obklopit hned několika dalšími obvody. Třeba detektorem okolního osvětlení LV0104CS, teplotním čidlem N34TS108, snímači magnetického pole pro vyhodnocení správného umístění či natočení, budičem svítivých diod NCP5623B s rozhraním I²C a třemi výstupy pro RGB LED za účelem míchání barev nebo např. vlastní nabíječkou FAN54120 pro akumulátory typu Li-Ion či Li-Poly. Pamatováno je rovněž na vibrace, včetně možností akustické výstrahy – viz také blokový diagram z obr. 3.

RSL10 Mesh Platform aneb když v ON skloňují IoT, BLE i cloud 2

odkazy

[1] Tisková zpráva, https://www.onsemi.com/PowerSolutions/newsItem.do?article=4556

[2] Bluetooth® 5 se dostane všude. Poděkujte modulům SiP,

https://www.dps-az.cz/vyvoj/novinky/id:56638/bluetooth-5-sedostane-vsude-podekujte-modulum-sip

[3] RSL10 Mesh Platform, https://www.onsemi.com/support/evaluation-board/str-rsl10-mesh-kit-gevk

[4] Článek na blogu ON „Mesh Networking for Smart Buildings and Industrial IoT“, https://www.onsemi.com/blog/iot/meshnetworking-smart-buildings-industrial-iot