česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Firma Europlacer slaví 50. výročí své existence

DPS 5/2020 | Články
Autor: Redakce

Společnost Europlacer, globální dodavatel SMT osazovacích strojů, slaví letos 50 let své činnosti. Heslem „Performance, Adaptibility, Trust“ vyjadřuje svou firemní kulturu i závazek vůči zákazníkům. Kromě osazovacích strojů vyrábí také tiskárny pájecí pasty a skříně pro skladování součástek.

Správně by se měl uvádět název Blakell Europlacer Group, protože to byla právě anglická firma Blakell Systems, která Europlacer před lety získala.

Firma Europlacer slaví 50. výročí své existence

Historie této firmy je zajímavá a svědčí o podnikavém duchu jejího zakladatele Pata Kellarda. Ten začal v roce 1970 s deseti librami v kapse vyrábět semafory, mycí systémy a další produkty, které s elektronikou neměly z počátku nic společného. Teprve pozdější poloautomatické zařízení pro ruční osazování desek s naváděním vývodových součástek pomocí světelného paprsku uvedlo tuto firmu do oboru výroby elektroniky, ve kterém působí dodnes.

K automatickému osazování desek plošných spojů se firma Blakell Systems dostala v roce 1987 převzetím výrobce strojů pro plně automatické osazování desek axiálními i radiálními vývodovými součástkami, společnosti Ambotech. To už se ale začala rozjíždět SMD technologie, a tak firma Blakell převzala na začátku devadesátých let také francouzského výrobce SMT osazovacích zařízení Europlacer Industries, což dalo základ dnešní podobě společnosti Blakell Europlacer.

Následovalo převzetí výrobce tiskáren pasty Speedprint, čímž se kruh výrobních zařízení možné výrobní linky uzavřel. Obě značky zůstaly pod křídly firmy Blakell zachovány včetně svých domovských závodů.

Osazovací automaty Europlacer byly velmi univerzální a neměly konkurenci v množství cívek se součástkami (198 × 8 mm). Takové uspořádání stroje umožňovalo založit součástky pro více osazovacích procesů najednou a snížit tak prostoje. Europlacer byl také první osazovací automat s inteligentním podavačem součástek z cívky, tak jak ho v podstatě známe dodnes.

Dnešní osazovací automaty, stroje řady atom nebo iineo+, pokračují v tradici velmi výkonných univerzálních výrobních zařízení.

odkazy

[1] www.europlacer.com