česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Humanoidní robot, dokonalý pomocník

DPS 5/2020 | Články
Autor: Klára Pešková, EXACTEC

Díky novým technologiím se kolem nás objevuje umělá inteligence. Jednou z jejích forem jsou humanoidi, jejichž tělo se podobá člověku − trup, horní, dolní končetiny a hlava podobná jako u člověka. I přes jejich vzhled jsou to stále roboti.

Humanoidní robot, dokonalý pomocník 1

V červnu 2014 byl představen projekt Pepper – první osobní robot na světě schopný číst emoce. Tento humanoid je výsledkem práce japonské firmy, která spolupracovala s evropskými institucemi a výzkumnými laboratořemi. Produkty firmy SoftBank Robotics, dříve Aldebaran, dnes zastupuje česká firma EXACTEC.

Pepper

Pepper je první humanoidní robot, který rozpozná lidské emoce. Jazykovou podporu má 20 jazyků, mluví bez prodlevy a je aktivní i ve společnosti. Díky tomu je vhodný na jakékoli veřejné místo, kde komunikuje se zákazníky, vítá je anebo poskytuje informace.

Humanoidní robot, dokonalý pomocník

Aktuálně jej můžeme nalézt třeba ve škole jako asistenta učitele, kdy je výpomocný samotnému vyučujícímu, ale zároveň kontroluje studenty. Díky senzorům analyzuje jejich soustředěnost a data uchovává a dále s nimi pracuje. Vyšší ročníky technických škol si na robotu mohou vyzkoušet samotné programování, a pokud by to bylo moc komplikované, jeho menší bratr robot NAO má otevřenou platformu a vlastní software Choregraphe, který je vhodný i pro začátečníky.

Příkladem jednoduché aplikace pro robota je výpomoc na recepci. Pepper aktivně přivítá příchozího, v seznamu vyhledá jeho jméno a podá mu důležité informace. Robot také hravě zvládá počty, analýzy a práci s daty, a proto je využíván jako asistent ekonomických pozic. Nakonec by se nemělo zapomenout na použití robota jako efektivní marketingový nástroj, který vyzdvihne prestiž nejedné firmy.

Firma EXACTEC vytváří aplikace na zakázku, přesně podle potřeb zákazníků. Zabývá se automatizací a robotikou včetně nasazení humanoidních robotů. Možnosti využití jsou velmi široké, záleží na Vašem přání.