česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Konference a workshop SMT Rožnov

DPS 4/2012 | Články
Autor: PBT Rožnov p.R.

Ve dnech 29. až 30. května proběhla již tradiční odborná konference a seminář SMT Rožnov 2012.

Tentokrát byla konference současně oslavou 20letého výročí pořádající firmy PBT Rožnov. Slavnostnímu večeru, dodala lokální valašský kolorit pěvecká skupina Valašští Ogaři. Mimořádnost byla podtržena i řadou novinek proti předchozím ročníkům.

První den setkání byl vyhrazen workshopu na téma – konstrukce, montáž, inspekce a opravy elektronických sestav pro bezolovnatou technologii s BGA a LGA pouzdry.

Téměř 60 účastníků, převážně technologů, aktivně sledovalo celodenní maratón informací a praktických zkušeností od světoznámého konzultanta a instruktora SMD technologie p. Boba Willise. Účastníkům se dostala řada konkrétních informací i odkazů na spolehlivé prameny, kde technologické detaily, často výsledky výzkumů renomovaných organizací, získat. Zaujetí účastníků i bohatá diskuse potvrdila mimořádný zájem. PBT proto plánuje v budoucnu další workshopy na takové úrovni.

Konference a workshop SMT Rožnov

Samotná konference, která následovala s dvoudenním programem, přinesla kromě hodnotných, technicky zaměřených přednášek, i řadu exponátů, tentokrát i představení strojů větších rozměrů. Jen namátkou vybíráme:

Osazování: Byla prezentována technologie osazování klasických komponent na platformách SMT strojů JUKI i nová generace osazovacích strojů fy JUKI KE 3020 a KE 1080, které jsou typickým představitelem strategie JUKI: 3E – Economical, Expandable, Easy to use.

Strojní pájení: Kompaktní zařízení na selektivní pájení ECOSELECT I je svými schopnostmi při malém potřebném prostoru, se stejnými agregáty jako u velkých strojů ideálním strojem pro menší výrobce, kteří vyvíjejí a produkují složité elektronické sestavy.

AOI testování: Mnoho výrobců zatím ponechává otázku automatického optického testování na momentu, kdy to bezvýhradně vyžaduje zákazník. Nové AOI ALEADER snižuje investiční bariéry při zachování všech sofistikovaných algoritmů, vysoké rychlosti, rozlišitelnosti i vysoké věrnosti kontroly. Podstatné je, že k jeho komplexnímu využití není již třeba zdlouhavé zaškolování ani hluboké teoretické znalosti.

RTG testování: V praxi byl předváděn přístroj MICROMEX, který patří k nejmodernějším systémům v oblasti RTG diagnostiky, tomografie a metrologie uvnitř těles. Jeho předvedení dobře ilustrovalo možnosti praktického využití nejen při kontrole, ale i ladění technologie, na které odkazovala řada přednášek i diagnostických metod pro BGA a LGA v předchozím workshopu.

Čistění v elektronice: PBT se v posledních letech stalo jednou z několika světově preferovaných značek pro sofistikovaná, vysoce účinná čisticí zařízení. Převážná většina produkce reprezentuje úroveň české techniky ve více než 30 zemích světa. Pracují u renomovaných firem, kde spolehlivost, cena, výkon a podpora jsou základní kritéria výběru. Účastníci konference zhlédli zařízení s řadou inovací, jako reakcemi na stoupající požadavky technologie a monitorování procesu.

Přednáškový program přinesl mnoho nových informací a nelze je všechny zmínit. Již tradičně s mimořádným zájmem očekáváná přednáška p. Larse Wallina nastínila metodiku analýzy vad procesu. Při rostoucí ceně rozpracované výroby, tempu výroby i složitosti výrobního postupu je takový analytický rozbor, jaký byl předveden, jistě velmi účinný a spolu se spolehlivou databází defektů a příčin může uspořit nemalé prostředky. Právě taková ověřená databáze se nabízí ve formě norem a doporučení mezinárodní organizace IPC. Současně byly představeny některé nové, zajímavé normy a publikace IPC. Od letošního roku má PBT oprávnění školicího střediska IPC a je schopno školit nejen operátory, ale i instruktory pro normy inspekce a oprav.

Konference opět ukázala, že i firemní akce nemusí být komerčně zaměřeným podnikem, kde se pouze vychvaluje vlastní značka a zboží. V řadě dalších přednášek zazněly zajímavé informace na poli identifikace vad, statistického hodnocení kvality výroby, nových trendů v pájení i reworku a použití nových přístupů k diagnostice čištění i výsledků čištění.

Kromě odborné úrovně jde i o významnou společenskou událost, na které se scházejí zástupci významných podniků elektroniky, navazují kontakty a vyměňují zkušenosti. Věříme, že pořadatel, firma PBT Rožnov p. R., připraví v budoucnu další podobné hodnotné akce, a tak se již těšíme na další ročník konference SMT Rožnov 2013.