česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Kondenzátory PML od firmy Rubycon a jejich další směřování

DPS 5/2020 | Články
Autor: CODICO

Kondenzátory PML (Polymer Multilayer Capacitor) se vyznačují následujícími vlastnostmi:

  • jsou určené pro povrchovou montáž, mají malé rozměry, ale velkou kapacitu,
  • stabilními charakteristikami napříč širokým teplotním rozsahem (–55 °C až +125 °C),
  • možnost pájení vlnou / přetavením (bezolovnaté technologie) kvůli lepší odolnosti vůči teplotnímu zatížení než v případě tradičních fóliových kondenzátorů,
  • předchází nebezpečí vznícení a kouře díky použití materiálů bez rizika samovznícení,
  • jsou bez jakýchkoli magnetických materiálů,
  • při zpracování signálu je zachována původní kvalita zvuku,
  • žádný piezoelektrický jev, žádné rušení v akustické oblasti.

Následující vývoj kondenzátorů PML se bude ubírat třemi směry

Prvním z nich je miniaturizace. Současné kapacity PML již dosahují velikosti 1608 (1,6 × 0,8 mm), což u kondenzátorů fóliového typu představuje nejmenší rozměry. Kapacity PML se prosazují jako náhrada prvků MLCC v oblasti špičkové audiotechniky, protože nejsou náchylné na změny kapacity způsobené stejnosměrným napětím a v kontextu piezoelektrického jevu nevnáší ani harmonické zkreslení. Díky miniaturizaci součástek PML je tak možné dosahovat vysoké kvality zvuku i v malé audiotechnice.

Kondenzátory PML od firmy Rubycon a jejich další směřování

Kondenzátory PML od firmy Rubycon a jejich další směřování 1

Další metou bude podpora vyššího napětí a stejně tak i střídavé složky proudu. Kondenzátory PML v poslední době dosáhly jmenovitého napětí 200 V. Pro Rubycon však nakonec bude cílem 500 V, což je rovněž vyžadováno v případě invertorů a jejich vyhlazovacích obvodů. Takové aplikace si nyní často žádají objemné fóliové kapacity „krabicových“ rozměrů. Díky kondenzátorům PML je však možná další výrazná miniaturizace.

Kondenzátory PML od firmy Rubycon a jejich další směřování2Posledním cílem je dosažení ještě větší spolehlivosti. Kromě rostoucího použitelného napětí kondenzátory PML ustojí též drsné podmínky spojované s automobilovým průmyslem, třeba při nasazení v motorovém prostoru. U takových aplikací bývají skloňovány mimořádně vysoké teploty, a to až do +175 °C. Kondenzátory PML již mohou v nechráněné konstrukci pracovat v rozmezí od –55 °C až do +125 °C. Podstatně se zvýší odolnost při zapouzdření! A nejen to. Kondenzátory PML totiž nevyužívají materiály s rizikem samovznícení, což z pohledu bezpečnosti v automobilech výrazně snižuje jakékoli nebezpečí a ještě přitom podporuje kompaktní rozměry řešení.