česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

NFC je pro ST klíčovou záležitostí

DPS 5/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Zamykání hraje u automobilů stále „klíčovou“ roli. A to i v případě, bude-li navrhováno mnohem univerzálněji, a tedy i jinak, než bylo dlouhé léta zvykem.

Bez klíčků to nejde. Co je to ale klíč

Ve společnosti STMicroelectronics koncem května rozšířili svou nabídku integrovaných obvodů typu čteček využívajících technologii NFC (Near Field Communication) skupiny ST25R o nový přírůstek, prvky ST25R3920 směřující do náročného prostředí automobilového průmyslu. Právě zde se od nich bude očekávat i svižná reakce a také ještě větší dosah [1].

NFC je pro ST klíčovou záležitostí

Klíče navrhované v digitální rovině umožňují řidičům pohodlné zamykání a stejně tak i odemykání vozidel s využitím chytrého telefonu. Přístupová práva lze navíc jednoduše spravovat a také sdílet s ostatními uživateli, přáteli či obsluhou. Princip rovněž nahrává aktuálním trendům, pokud jde o vlastnictví automobilu, resp. předplacené služby. Digital Key coby nový otevřený standard vyvíjený sdružením Car Connectivity Consortium® (CCC) a umožňující chytrým zařízením typu smartphonů nahrazovat tradiční úlohu klíčků přichází ve svém vydání 2.0 v kontextu NFC dokonce s předpoklady pro využívání klíče i v případech, kdy máme baterii v telefonu vybitou natolik, že již nelze zařízení běžně používat.

Když chybí místo

Návrh pracující s obvody ST25R3920 na obr. 2 a jejich technologiemi odkazujícími na NSR (Noise-Suppression Receiver) či DPO (Dynamic Power Output) uvažuje trvalý výstupní výkon až 1,6 W, včetně krátkodobé špičky na úrovni 2,5 W, takže je možné udržet spolehlivé spojení navzdory malé anténě. Díky NSR dále roste odolnost vůči rušivým interferencím a my tak dokážeme snáze vyhovět potřebným standardům. S funkcí AAT (Automatic Antenna Tuning) je možné kompenzovat změny okolního prostředí, pokud jde např. o teplotu či kovové předměty, zatímco CIWU (Capacitive & Inductive Wakeup) bude dále spojováno s minimálním zatěžováním bateriového zdroje, není-li klíč zrovna používán. Zmíněné a aktuálně již vyráběné obvody z dílny STMicroelectronics [2] se hodí do stísněných míst, která zásadním způsobem limitují maximální rozměry použité antény, mimo jiné i klik ve dveřích, B-sloupků nebo středové konzole. Certifikovaná novinka je pojatá univerzálně, a proto ji upotřebíme i v řadě dalších případů, které mohou souviset s dobíjením, platbami apod.

NFC je pro ST klíčovou záležitostí 1NFC je pro ST klíčovou záležitostí 2

Pro všechny, kdo se aktivně zajímají o příležitosti provázané s protokolem bezdrátové komunikace na kmitočtu 13,56 MHz, v ST letos v květnu připravili též bohatě ilustrovanou, přehledovou příručku NFC: A World of Opportunities, která na svých bezmála čtyřiceti stranách postupně rozebírá jednotlivé režimy, jen aby se následně pustila do oblastí, jakými jsou chytré věci, domácnost, ale i celá města, vozidla nebo např. průmyslová výroba – to vše v návaznosti na širokou součástkovou základnu, včetně vývojových nástrojů [3].