česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

Chcete „vidět teplo“? Zkuste kompaktní termokameru s Wi-Fi

DPS 5/2020 | Články
Autor: Conrad Electronic Česká republika

Termokameru využijete všude tam, kde potřebujete zkoumat vyzařování tepla. Hodit se bude zájemcům o elektroniku ke zkoumání lokálního zahřívání plošných spojů, využití najde ale také v dalších oborech, jako je stavebnictví, auto-moto atd. Termokamera SeekShot překvapí hlavně dobrými možnostmi analýzy obrazu přímo v zařízení a funkcí pro streamování dat do tabletu pomocí bezdrátových sítí Wi-Fi.

Pohotová infrakamera s Wi-Fi

Termokamera je nástroj, který umožňuje vizualizovat tepelné záření. Hodit se tedy bude všude tam, kde potřebujete nějakým způsobem měřit a vyhodnocovat povrchové teploty a prostupy tepla. Typickou aplikací pro termokamery je třeba hodnocení tepelné izolace domů a odhalování tepelných mostů v konstrukci. Možností využití je ale celá řada. Kamera může vyhledávat problematická místa na deskách plošných spojů nebo na opláštění elektrospotřebičů a mnoho dalšího. Termokamera SeekShot amerického výrobce Seel Thermal patří spíše mezi jednodušší, ale pohotové a užitečné modely.

termokamery

Důležitou charakteristikou termokamer je fyzické rozlišení snímacího senzoru. Právě tato hodnota totiž nejvíce ovlivňuje výslednou cenu zařízení. SeekShot nabízí ve své třídě obvyklé rozlišení 206 × 156 pixelů a pozorovací úhel 36°, kamera zachytí teplotní rozsah od –40 do +330 °C. Užitečnou funkcí je připojení k mobilním telefonům nebo tabletům s Androidem nebo iOS pomocí Wi-Fi. Do připojeného zařízení je pak možné uploadovat nebo streamovat data, aplikace pak může kameru dálkově ovládat a připravovat různé reporty.

Široké možnosti analýzy snímku přímo v kameře

Různé analytické možnosti nabízí ale i kamera samotná. Je možné si zvolit zobrazení maximální a minimální teploty v obrazovém poli nebo specifikovat měřené body. K dispozici je také funkce pro výběr pravoúhlého pole, v němž se pak vyhodnotí maximální, minimální a průměrná teplota. Důležitou funkcí je také možnost překrývání reálného obrazu infračerveným ve volitelné intenzitě průhlednosti. To se hodí v případech, kdy potřebujete dobrou orientaci ve snímaném objektu. Na snímky máte 4 GB paměti.

Robustní provedení

Termokamera SeekShot je vhodná pro uživatele, kteří chtějí kompaktní přístroj, ale nespokojí se s pouhým přídavným zařízením k mobilu. Kamera má velikost trochu většího kompaktního fotoaparátu a v podstatě se i stejně používá. Dílenskému zpracování se nedá nic vytknout, tělo je kompletně pogumované a vše na kameře působí robustně. Výrobce uvádí krytí IP54 – tedy odolnost proti prachu a stříkající vodě.

Většinu zadní stěny zaujímá velký dotykový displej, s jehož pomocí se kamera ovládá a nastavuje. Na kameře najdete jen dvě tlačítka – spoušť a tlačítko on/off. Na spodní straně je pak rozhraní USB-C pro komunikaci s počítačem a nabíjení vestavěného akumulátoru a rovněž i běžný závit pro stativ.

Ideální pro kombinaci s tabletem

Právě možná díky robustnímu provedení ale není snímání tak úplně snadné. Spoušť reaguje trochu ztuha a na displeji není zachycení snímku tolik vidět. Hodila by se lepší odezva spouště a trochu delší ukázka snímku na displeji. Na druhou stranu s infrakamerou asi nebudete pořizovat nějaké akční momentky a její místo bude většinou na stativu s připojeným tabletem. Na ostrém slunci může být trochu problém s čitelností displeje, ale opět platí, že snímky budete nejspíš analyzovat až v klidu v pracovně nebo v laboratoři.

Celkově lze kameru doporučit každému, kdo potřebuje vizualizovat a vyhodnocovat teplotu nejrůznějších objektů. Ocení ji jak energetičtí poradci, tak elektrotechnici, automechanici, stavitelé hi-end počítačů a serverů a mnoho dalších profesí. Velkou přidanou hodnotou je právě možnost propojení a ovládání z tabletu či mobilu.

Termokamera SeekShot – hlavní výhody:

  • velmi dobré mechanické provedení,
  • možnosti analýzy obrazu v kameře,
  • propojení s tabletem / mobilním telefonem.

Základní technické údaje:

  • rozlišení senzoru: 206 × 156 px,
  • pozorovací úhel: 36°,
  • velikost a rozlišení displeje: 3,5", 640 × 480 px,
  • vnitřní paměť: 4 GB,
  • komunikační rozhraní: USB-C, Wi-Fi,
  • výdrž akumulátoru: 4 hodiny kontinuálního snímání.