česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Malý a šikovný Tektronix?

DPS 5/2020 | Články
Autor: TESTOVACÍ TECHNIKA

Na konci devadesátých let přišla firma Tektronix do, zatím ještě málo digitálních, vod osciloskopů s osciloskopy TDS210 a TDS220. Od této chvíle můžeme říci, že došlo k opravdovému rozmachu digitálních osciloskopů. Do té doby poměrně pomalé, velké osciloskopy získaly dobrou cenu, rozměr, který analogové osciloskopy z principu mít nemohou, a od té doby se už jen zrychlují a získávají delší akviziční paměti, více analytických a dekódovacích funkcí.

Během letošního roku, poměrně nenápadně, připravila společnost Tektronix nové verze v nejnižších kategoriích osciloskopů.

Malý a šikovný Tektronix

Před začátkem léta dorazily inovované osciloskopy TBS2000. Nyní tedy verze TBS2000B. Dvou- a čtyřkanálové osciloskopy s pásmy 70, 100 a 200 MHz. Vstupní obvody jsou zcela nové, s nižším šumem a v souladu s aktuálním trendem mají osciloskopy upgradovatelné pásmo SW odklíčováním. Maximální vzorkovací rychlost je aktuálně 2 GSa/s pro poloviční počet kanálů, 1 GHz pro všechny kanály do paměti 5 Mbodů. Osciloskopy mají rozhraní TekVPI pro připojení pasivních i aktivních sond, LAN, USB a možnost připojení k WiFi. V další SW verzi bude možnost dekódování sériových sběrnic. Osciloskopy jsou strategicky zaměřené na výuku a je u nich možné například zakázat funkci AutoSet, automatická měření a použití kurzorů. Mohou být v síti a vzdáleně monitorovány pedagogem. Obsahují návody pro úlohy k výuce práce s osciloskopem.

V souhrnu − pro výuku je to efektivní a flexibilní nástroj umožňující ukázat funkcionality osciloskopů za přijatelnou cenu se zárukou 5 let.

V srpnu přišla inovace řady TBS1000, nyní tedy TBS1000C, mladší sourozenci výše zmíněných TDS200. Pouze dvoukanálové modely s 50 MHz, 70 MHz, 100 MHz a 200 MHz pásmy. Tato řada je orientovaná na cenu, nejmenší model stojí 12 000 Kč bez DPH. Mnoho částí včetně SW je podobných TBS2000B, včetně filozofie podpory výuky. Tato řada je ale jednodušší a vhodná spíše pro základní kurzy a je zde i limit v možnostech připojení, k dispozici je pouze USB rozhraní.

V čase distribuce tohoto čísla přichází další inovace i rozšíření portfolia, tentokrát nám zrychlují a přibývají kanály u 12bitových osciloskopů Série 6. Pokud se někomu tedy líbily osciloskopy Série 5, např. 8 kanálů, ale vadilo mu omezení na 2 GHz, už je k dispozici řešení.

Vzhledem k tomu, že letošní rok je velmi specifický a mnoho aktivit byl přesunuto na internet, pro zájemce, kteří nemohli nebo nevěděli, že probíhá mnoho webinářů – kontaktujte nás a my vám zprostředkujeme jejich záznamy.

Bližší informace u autorizovaného partnera TEKTRONIX pro Českou republiku a Slovensko, společnosti TESTOVACÍ TECHNIKA s. r. o., nebo přímo na webových stránkách výrobce www.tektronix.com.