česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. duben 2024

Termokamera C5 není jen další v řadě. Díky cloudu z ní vystupuje

DPS 5/2020 | Články
Autor: Redakce

Slovíčka, jako jsou oblak, propojitelnost, kamera nebo např. kompaktní, mají společnou vlastnost. Všechna totiž v angličtině začínají v pořadí třetím písmenem abecedy. Stejně jako nová termokamera C5, která jim navíc dokáže přidělit i praktický význam.

Voda, pády, ale i mráz

Když kompaktní „cé pětku“ ve společnosti FLIR Systems představili, psal se 13. květen [1]. Výrobce již má sice céčkových modelů hned několik, v tomto případě však půjde o první nástroj této řady, který se může v návaznosti na přítomné rozhraní Wi-Fi pochlubit i podporou cloudových řešení FLIR Ignite™ [2]. Zařízení se snímačem FLIR Lepton® a chráněnou technologií dynamického zobrazování MSX® v širším spektru bylo znovu navrženo v kapesním provedení a lze je tedy pohodlně přenášet. Výsledek nyní měří 138 × 84 × 24 mm a společně s nabíjecí Li-ion baterií, která by měla udržet přístroj v chodu po dobu čtyř hodin, váží celkem 190 gramů.

Termokamera C5 není jen další v řadě. Díky cloudu z ní vystupuje

 

Aplikace FLIR Ignite™ pomáhá s optimalizací práce tím, že zajišťuje okamžitou dostupnost termosnímků. Stačí se jen zaregistrovat, připojit kameru a nahrávat [2]

Nejedná se primárně o laboratorní zařízení a provozní podmínky mohou být opravdu různé. FLIR proto neponechává nic náhodě a nabízí u těla včetně jeho optiky krytí IP54 (IEC 60529), ochranu v případě pádu z výšky až dvou metrů, a pokud to bude nutné, tak i provozní teplotní rozsah do +50 °C, který však na opačné straně začíná již deset stupňů pod bodem mrazu. Než ale paměť zaplníte více než pěti tisíci soubory JPEG, bude to chvíli trvat.

Připojit a nahrávat

S bezdrátovým rozhraním Wi-Fi dle 802.11 a/ac/b/g/n v pásmu 2,4 a 5 GHz, příp. též i Bluetooth® (PAN) a také funkcemi dostupnými v cloudu se pojí nejen představa samotné termokamery FLIR C5, ale především pak možnost ještě efektivnější práce, zvláště v terénu. Po připojení k síti je tedy možné pohodlně nahrávat a rovnou i zálohovat obrázky, včetně videí, zatímco z jakéhokoli mobilního zařízení či stolního počítače se dále nabízí správa a sdílení dat prostřednictvím e-mailu. Vše je k dispozici na jediném místě, což výrazně zjednodušuje spolupráci mezi členy týmu a potažmo i vytváření zpráv přímo pro klienty. Infračervený snímač [3] počítá v matici 160 × 120 bodů s 19 200 pixely a kamera ve viditelné části spektra poté s 5 MP. Nechybí zde ani svítilna s LED. Teplota zkoumaného objektu se smí pohybovat mezi –20 °C a +400 °C, přičemž systém při pokojové teplotě a nemrznoucím zkoumaném cíli pracuje nejprve s přesností ±3 °C a od bodu varu vody pak už nahrazuje stupně za procenta.