česky english Vítejte, dnes je sobota 13. červenec 2024

IDTechEx informuje o rozvíjejících se technologiích

DPS 2/2021 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz
01.jpg

Společnost IDTechEx Ltd provádí již více než dvacet let nezávislé průzkumy trhu, vydává odborné zprávy (IDTechEx Reports) a pořádá akce zaměřené na rozvíjející se technologie, ať už v podobě webinářů, nebo konferencí a výstav (IDTechEx Show!). Klienti z 80 zemí světa využívají její analýzy a konzultace pro plánování strategie rozvoje svých firem. IDTechEx má své hlavní sídlo ve Velké Británii (Cambridge) a pobočky v Německu, Japonsku a Spojených státech.

Pod pojmem rozvíjejících se nebo také vznikajících technologií (emerging technologies) se v oboru elektroniky a elektrotechniky rozumí zejména:

  • tištěná (printed), ohebná (flexible), pružná (stretchable) a nositelná (wearable) elektronika
  • organická (organic) elektronika
  • medicínská elektronika
  • e-textilie
  • ukládání energie (Energy storage)
  • získávání energie z okolního prostředí (Energy harvesting)
  • grafen a uhlíkové nanotrubice
  • senzory

Tyto technologie nacházejí uplatnění v různých oborech, jako jsou elektrická vozidla, zdravotnictví, chytrá města atd.

IDTechEx Reports

Odborné zprávy IDTechEx o perspektivách oboru vznikajících technologiích se věnují zejména tématům, jako jsou materiály pro baterie elektrických vozidel, ohebná elektronika ve zdravotnictví, materiály pro transparentní elektroniku, nositelná elektronika, 3D tisk, elektrická vozidla apod.

zajimavosti-1
Obr. 1 Příklady zpráv vydávaných společností IDTechEx (Zdroj: www.idtechex.com)

Tyto zprávy jsou velmi detailní a obsáhlé a predikují vývoj dané technologie v příštích letech. Jsou určeny pro zájemce o možnosti podnikání v těchto rozvíjejících se oborech navazujících na elektroniku.

Jednou z takových zpráv je „Flexible Electronics in Healthcare 2020–2030“, která se věnuje možnostem použití ohebné elektroniky ve zdravotnictví v průběhu následujících deseti let.

Zdravotnictví, podobně jako jiné obory, směřuje k digitalizaci. Ta umožňuje vzdálené monitorování pacientů a větší decentralizaci poskytované péče, kdy mohou být pacienti mimo nemocnici a přitom v těsném kontaktu s ní. Posun od jednotlivých vyšetření u lékaře ke kontinuálnímu sledování pomocí připojených senzorů poskytuje lepší diagnostiku i prevenci. Ohebná a tištěná elektronika se k tomuto účelu velmi dobře hodí, protože zajišťuje potřebné vlastnosti klíčových zdravotních pomůcek. Je ohebná, skládací, pružná, lehká a snadno aplikovatelná.

Jedná se např. o elektronické náplasti (skin patches) nebo e-textilie. Elektronické náplasti jsou nositelná elektronická zařízení připevněná na lidskou kůži, ať už za účelem monitorování vitálních funkcí, diagnostiky, nebo třeba uvolňování léčivých látek. Textilie, které v nějaké formě lidé nosí v podstatě celý den, zase mohou být dokonalým prostředníkem mezi senzory i dalšími elektronickými komponenty a lidským tělem.

Výstavy a konference IDTechEx Show!

Společnost IDTechEx pořádá každoročně ve Spojených státech i v Evropě zajímavé odborné výstavy. V Evropě se doposud konaly vždy na jaře v Berlíně, ale minulý rok byla tato výstava kvůli pandemii koronaviru na poslední chvíli zrušena. Letos je její konání ohlášeno na květen, zatím ale bez přesného uvedení data a místa.

Výstavy IDTechEx Show! jsou doprovázeny konferencemi, na kterých přednášejí experti z různých zemí. Zatímco výstavy nebývají obvykle příliš rozsáhlé (většinou zaberou jednu halu kongresového hotelu), doprovodné konference nabízejí řadu paralelně probíhajících přednášek.

Více informací o společnosti IDTechEx a její činnosti lze nalézt na jejích webových stránkách.