česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Superkondenzátory začínají nahrazovat baterie

DPS 1/2021 | Články
Autor: Redakce

Nově publikovaná zpráva organizace IDTechEx („Supercapacitor Markets, Technology Roadmap, Opportunities 2021–2041“) uvádí, že v současné době začínají superkondenzátory nahrazovat lithium-iontové baterie a přispívají k útlumu používání olověných akumulátorů.

Postupem doby dosáhly lithium-iontové baterie specifické hustoty energie 100 Wh/kg. Nové superkondenzátory již nyní dosahují stejné úrovně a navíc jsou v porovnání s bateriemi bezpečnější, snáší přebití a nepotřebují komplexní systém správy. Většina z nich je nehořlavá, nemá toxické účinky a není problém s jejich likvidací. Představují levnější řešení s řadou dalších výhod, jako je vysoká rychlost nabíjení, dobrá tolerance stavu úplného vybití a nevadí jim situace, kdy zůstávají dlouhodobě v plně nabitém stavu. Vynikající je i teplotní rozsah, ve kterém mohou pracovat, typicky –40 °C až +150 °C.

Bez názvu2

Jedinečné vlastnosti superkondenzátorů nabízejí široké možnosti použití v malých rozvodných sítích, ve vlakových soupravách, tramvajích i nákladních vozech, stejně jako v miniaturních napájecích zdrojích pro IoT s využitím získávání energie z okolního prostředí.

Zpráva také analyzuje počet výrobců superkondenzátorů v jednotlivých částech světa. Mezi desítkou největších výrobců nemá bohužel Evropa žádné zastoupení. Stejně jako v případě polovodičů, je také u superkondenzátorů téměř plně závislá na dovozu, když jediným významným evropským výrobcem je firma Skeleton Technologies s výrobními podniky v Německu a Estonsku.

Kompletní zprávu, která detailně analyzuje aktuální situaci ve výrobě superkondenzátorů i na globálním trhu s nimi vč. prognózy vývoje do roku 2041, lze objednat na [1].