česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

Eagle jako nedílná součást systému Fusion 360

DPS 1/2021 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Je to už téměř pět let, co se oblíbený návrhový program Eagle stal součástí softwarového portfolia firmy Autodesk. Již od začátku bylo jasné, že největší dodavatel technického softwaru na světě nenechá program Eagle v jeho původní jednoduché podobě, ale naopak ho vylepší a integruje s programem pro konstrukci mechanických zařízení tak, aby umožnil v těsné návaznosti návrh mechanických i elektronických celků.

Když se dnes, přibližně rok po jeho integraci s MCAD programem Fusion 360 [1], na program Eagle podíváme, téměř ho nepoznáme. Moderní uživatelské prostředí a nové možnosti dávají jen těžko tušit, že se za programem Fusion 360 Electronics skrývá základ programu Eagle.

Eagle jako nedílná součást systému Fusion 360

Společnost Autodesk tak vytvořila jednu návrhovou platformu, která umožňuje nakreslit schematické zapojení, navrhnout desku plošných spojů a převést ji do prostředí mechanické konstrukce, stejně jako navrhovat jen mechanické celky přímo ve 3D. Ostatně firma Autodesk není jediná, která se o podobné sloučení ECAD a MCAD programů snaží. Podobný přístup zvolili i její konkurenti, když přišli např. se svými programovými sestavami SolidWorks PCB nebo Solid Edge PCB. Firma Autodesk ale zřejmě udělala lépe, když pro sloučení návrhu elektroniky a mechaniky použila spíš jednodušší, ale nikoliv triviální programy. Výsledná cena je tak nižší i bez výrazného omezení možností návrhu, a tím je pro většinu zájemců o integrované řešení atraktivnější.

Myšlenka jedné návrhové platformy vychází z faktu, že v dnes vyvíjených výrobcích je elektronika (desky plošných spojů, ovládací a další prvky) jen jednou ze součástí finálního produktu. Sloučením návrhu elektroniky a navazujících mechanických dílů odpadají neshody ve výpisech materiálu i v konstrukčních návaznostech a změnách jednotlivých částí výrobku.

Firma Autodesk odvedla beze sporu velký kus práce, když zmodernizovala uživatelské prostředí původního programu Eagle, doplnila nové funkce a integrovala ho s 3D MCAD programem.

Autodesk nabízí své produkty ve formě předplatného, v tomto případě měsíčního, ročního nebo tříletého. Cena ročního předplatného Fusion 360 je zhruba 500 dolarů, ale občas je možné v rámci různých akcí získat slevu. Nabízené roční předplatné tedy nepředstavuje žádný velký finanční náklad a za tuto cenu systém umožňuje nejen navrhovat desky plošných spojů, ale i provádět navazující (nebo samostatný) návrh mechaniky ve 3D. V případě elektroniky je navíc možné nakreslené schéma simulovat pomocí vestavěného Spice simulátoru a na navržené desce zkontrolovat termální poměry.

O programu Eagle tak, jak ho uživatelé znali, už tedy neuslyšíme. Zajímavé informace z historie vývoje tohoto programu od jeho spoluautora Klause Schmidingera lze nalézt na Wikipedii [2].