česky english Vítejte, dnes je sobota 13. červenec 2024

O nápady není nouze aneb jemná regulace otáček gramofonu

DPS 4/2021 | Články
Autor: Schumacher
01.jpg

Na světě neexistuje věc, která by se nedala vylepšit. Někdy není vylepšení úplně nutné, jindy je naopak zcela nezbytné. Ať tak, nebo tak, vždy přijde vhod.

Možná, že se mi podařilo něco zajímavého i tentokrát: jednoduchá a velmi jemná regulace otáček gramofonu v případě, že má pohon stejnosměrným motorkem, řemínkový náhon a přesný talíř z lehké slitiny. To odpovídá typické konstrukci gramofonu v kategorii do deseti tisíc korun. V mém případě to byl Reloop Turn2, který jsem popisoval v souvislosti s jeho dalšími úpravami na blogu Ko-Te-K (Kocourův technický koutek) [1].

Některé gramofony této kategorie mají dobře přístupné trimry regulace, ale Turn2 ne, protože je má přímo v motorku. Rychlost otáčení talíře se sice dá seřídit s přijatelnou přesností, ale velmi nepohodlně. Rychlost bez hrotu v drážce mám seřízenou nepatrně do plusu.

Moje řešení vychází ze způsobu regulace použitého například u britského šasi Garrard 301 a 401 nebo u některých typů Tesla. U nich hliníkový disk na hřídeli motoru prochází regulovanou štěrbinou magnetického obvodu. Brzdný efekt vzniká vzájemným elektromotorickým působením.

Tohle by ale u mého gramofonu nešlo. A co zkusit brzdit přímo talíř? Takový způsob regulace otáček jsem ale nikde na internetu nenašel.

Vzal jsem tedy neodymový magnet, kostku 15 × 15 milimetrů, a postavil ji na korpus gramofonu těsně k obvodu talíře. Vzájemné působení sil ji odstrčilo po tečně ve směru otáčení. Vypadalo to nadějně, a tak jsem ji přidržel přímo u talíře. Chvilka napětí, ale to už se značky stroboskopu zastavily úměrně přiblížení a pak začaly pomalu ubíhat proti směru otáčení. Fungovalo to, a bez kolísání!

Stačilo by tedy vyrobit něco, co bude magnet držet, ale současně umožní nastavit vzdálenost od talíře. Možná jen prostým posuvem, ještě lépe šroubovým mechanismem.

První představa: korýtko tvaru „U“ zhotovené 3D tiskem by dovolilo s magnetem posouvat. Slabý ocelový plech na dně korýtka by naopak magnet v dané poloze přidržoval. Posuv magnetu ručně, uchycení držáku na korpus gramofonu oboustrannou lepicí páskou.

A konečné provedení? Obr. 1 napoví více, ale zde je stručný popis – šroub M5, délka 16 mm, podélně posouvá neodymový magnet v podobě kostky 12 × 12 mm v plastové krabičce 16 × 17 × 26 mm z GME. Strana přiléhající k talíři je zbroušená tak, aby byla kolmá, protože krabička není přesně pravoúhlá. Šroub s šestihrannou hlavou je vedený matkou přilepenou ke stěně vteřinovým lepidlem. Protože je magnet nepatrně menší, je krabička uvnitř po jedné delší straně a na dně vyložená tvrdou plastovou fólií, která vymezuje vůli. Plátek fólie je také mezi magnetem a šroubem. Dosedací plocha šroubu je zbroušená do kulové plochy tak, aby pokud možno zajišťovala bodový dotyk. Je také namazaná vazelínou, stejně jako vodicí plochy okolo magnetu.

gramofon-1
Obr. 1 Konstrukce držáku magnetu dnem vzhůru před nalepením dna

Zatímco obr. 1 ukazuje spodní pohled na držák před nalepením víčka, instalace na šasi gramofonu je víčkem dolů. Krabička je k šasi přilepena oboustrannou lepicí páskou. Mezera mezi krabičkou a talířem je zhruba 2 mm, vzdálenost magnetu od talíře pak asi 4 mm. Na hlavě šroubu je nasazená plastová koncovka zakoupená v železářství. Ukázalo se, že magnet drží u šroubu vlastní silou, a to velmi dobře. Konstrukce už snad nemůže být jednodušší. Výsledek je vidět na obr. 2. Funguje to, a dokonce to i dobře vypadá. Je to kompaktní modul pro všechny podobné gramofony − s pohonem s jednoduchou elektronickou regulací a bez snímače otáček, s přesným talířem s kolmým okrajem z lehké slitiny. To jsou nejen gramofony Reloop, ale i Denon, Sony a další.

gramofon-2
Obr. 2 Umístění regulátoru na šasi gramofonu

„Jak prosté...“
„Ale jak účinné!“

A tak po všech těch vylepšeních [1, 2] mám konečně gramofon, jaký si představuji, že má vyjít z fabriky. Nebo ještě něco chybí? Hodilo by se zapínání raménkem a koncové vypínání, ale nechci přes raménko vést nějakou elektriku. Stačí, že k přepínači rychlosti vede dvoulinka, také ho mohli dát na druhou stranu k vypínači. Nejspíš to přehodím nebo doplním o stínění. Také by někde mohla být kontrolka zapnutí. Ještě mě láká přikoupit korekční zesilovač pro přenosku a všechno to napájet akumulátorem...