česky english Vítejte, dnes je úterý 05. březen 2024

Prakab. Pražská kabelovna slaví 100 let od svého vzniku

DPS 3/2021 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Společnost Prakab, tradiční výrobce kabelů, vznikla v roce 1921, když významný český elektrotechnik a průmyslník Dr. Emil Kolben získal většinový podíl v pražské pobočce rakouského podniku Schwechater Kabelwerke GmbH (SKW) a novou firmu zapsal pod ochrannou známkou PRAKAB (Pražská kabelovna, s. r. o.).

Dalším důležitým momentem v historii společnosti byl rok 1943, kdy se závod spojil s firmou Pražská měďárna a elektrotechnické závody Křižík a.s. V roce 1946 však byla firma znárodněna a poté se stala součástí národního podniku Kablo Bratislava, který sdružoval všechny výrobny kabelů působící v tehdejším Československu. V době privatizace v roce 1991 hledalo vedení společnosti partnera pro budoucí spolupráci a rozvoj firmy. To se podařilo, když v následujícím roce vstoupila do firmy opět rakouská společnost SKW. Tak se postupně opět stala rodinnou firmou Tremmelů, potomků původních zakladatelů SKW, kteří základní kámen společnosti položili již v roce 1891.

V současné době patří Prakab ve svém oboru k předním světovým výrobcům. Společnost zaměstnává v Praze přibližně 320 pracovníků a věnuje se i jejich dalšímu rozvoji a vzdělávání. Kabely vyrobené v hostivařské továrně nacházejí uplatnění nejen na českém trhu, ale zhruba dvě třetiny výroby se vyváží, převážně do okolních zemí.

Prakab je špičkou ve výrobě požárně bezpečnostních kabelů využívaných v nejrůznějších stavbách. Byly použity například v Národním muzeu, pražském metru, obchodním centru Chodov, tunelu Blanka nebo na Letišti Václava Havla. Prakab je také předním výrobcem železničních zabezpečovacích kabelů používaných při modernizaci železničních tratí a kabelů pro energetiku. Vodiče a kabely společnosti Prakab lze ostatně nalézt i v každém bytě, kde se používají k rozvodu elektrické energie. Veškeré výrobky Prakab nesou již od roku 2010 označení Česká kvalita.

Nové barevné značení kabelů CYKY

 

Obr. č. 1 kabelovna (jpg)

Prakab své výrobky neustále inovuje, a tak není divu, že v současné době přišel i s vlastním barevným označováním kabelů CYKY. Tyto kabely se běžně rozlišují jedním barevným pruhem podle druhu použití, ale Prakab nyní přichází se dvěma stejnými barevnými pruhy. Ty mají za úkol umožnit snadné odlišení těchto kvalitních kabelů tradiční značky od kabelů jiných výrobců. Kabely CYKY určené pro standardní světelné obvody budou nyní značeny dvěma modrými pruhy, kabely pro zásuvkové obvody zelenými a kabely pro spínače červenými.

Více informací o firmě Prakab i jejích produktech je uvedeno na webových stránkách firmy − www.prakab.cz.