česky english Vítejte, dnes je úterý 05. březen 2024

embedded world 2021 proběhl ve formě DIGITAL

DPS 3/2021 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Zájemci o embedded techniku měli začátkem března možnost zúčastnit se akce embedded world [1], která až dosud vždy probíhala na výstavišti v Norimberku, ale tentokrát se konala online.

Téměř 13 500 registrovaných účastníků z více než 100 zemí mělo možnost seznámit se s novými produkty a inovacemi v oboru embedded systémů a zajímat se o řešení prezentovaná více než třemi stovkami firem z celého světa. Virtuální výstava nabízela kromě prezentací vystavovatelů i panel expertů a diskuse u kulatého stolu. Dvě doprovodné konference, embedded world Conference a electronic displays Conference, přivítaly kolem 800 účastníků.

Vzájemná komunikace mezi vystavovateli a návštěvníky, stejně jako mezi vystavovateli navzájem probíhala formou chatů a videohovorů. Vítanou novinkou komunikačního formátu byla možnost vstoupit v případě potřeby do probíhajících diskusí. Svým portfoliem produktů a řešení se účastníkům mimo jiných představili také exkluzivní partneři výstavy − firmy Arm, EBV Elektronik, Intel, Microsoft, Mouser Electronics, Samtec a STMicroelectronics.

Stěžejní témata zaměřená na embedded systémy byla podpořena prezentacemi, diskusemi u kulatého stolu a panelem expertů. Jejich cílem bylo informovat o stávajícím vývoji a inovacích produktů v oblasti embedded systémů. Pět diskusí v panelu expertů probralo témata: Embedded Artificial Intelligence, Safety and Security, Embedded Vision, Connectivity a Diversity Successful Innovation. S ohledem na časový posun proběhly některé programy zaměřené na trhy v USA a Číně separátně.

Ocenění za výjimečnou inovaci na poli embedded technologií získala společnost Maxim Integrated za MAX78000 − procesor Arm Cortex-M4 s ultramalým příkonem a mikrořadičem založeným na FPU s akcelerátorem neurální sítě.

Cenu určenou pro start-up firmy získala společnost Kudan za svůj vizuální software SLAM. Jeho API knihovna umožňuje dodat pohybujícím se zařízením, jako jsou roboti, funkce pro simultánní lokalizaci a mapování použitím kamer a dalších senzorů.

Congatec – platformy pro edge computing

Německá firma congatec [2] představila na embedded world své výpočetní platformy s rozšířeným rozsahem provozních teplot pro všechny úrovně výkonu, od špičkových modulů COM-HPC až po SMARC s nízkým příkonem.

Vrcholem byly špičkové počítače x86 Computer-on-Module (COM) pro extrémní prostředí založené na standardech COM-HPC a COM Express. Modul congaHPC/cTLU COM-HPC Client Size A, stejně jako conga-TC570 COM Express Compact jsou k dispozici s novými procesory Intel Core 11 a jsou určeny pro extrémní rozsah provozních teplot od –40 °C do +85 °C. Oba moduly jsou první ve své třídě, které podporují rozhraní PCIe x4 Gen 4 pro připojení periférií s velkou šířkou pásma.

Robustní platformy congatec s procesory řady Intel Atom x6000E, Intel Celeron a Pentium řady N & J jsou k dispozici jako počítače typu Computer-on-Module ve formátech SMARC, Qseven, COM Express Compact a Mini a také jako jednodeskové počítače SBC (Single Board Computer) Pico-ITX. Vyniknou tam, kde se vyžaduje práce v reálném čase, protože nabízejí nejen vylepšený výkon, ale také možnost implementace synchronizačních metod Time Sensitive Networking (TSN) a Intel Time Coordinated Computing (Intel TCC), podporu hypervisoru od firmy Real Time Systems (RTS) a ze systému BIOS konfigurovatelnou funkci opravy chyb paměti ECC.

Nový Computer-on-Module SMARC 2.1 s procesorem i.MX 8M Plus se vyznačuje extrémně malou spotřebou 2 až 6 W. Čtyři výkonná jádra procesorů Arm Cortex-A53 s doplňující jednotkou Neural Processing Unit (NPU) přidávají až 2,3 TOPS výpočetního výkonu pro úlohy AI. Moduly navržené pro úlohy v oboru umělé inteligence a strojového učení jsou optimalizovány pro zpracování a analýzu dat z procesorů ISP (Image Signal Processor) dvou kamer, které moduly přijímají prostřednictvím dvou integrovaných rozhraní MIPI-CSI.

 

Obr. č. 1 COM-HCP (png)

ADLINK − hardware s předinstalovaným Ubuntu Linux

ADLINK Technology Inc., dodavatel hardwaru pro edge computing, uzavřel dohodu se společností Canonical, na jejímž základě bude moci nabízet svůj hardware s předinstalovaným operačním systémem Ubuntu Linux [3]. To přinese uživatelům ADLINK zařízení velkou výhodu, protože nebudou muset sami tento OS instalovat ani se domlouvat na jeho licencování. Navíc bude Canonical jako dodavatel OS zajišťovat pro uživatele ADLINKu jeho aktualizace a technickou podporu. Předinstalovaný Ubuntu Linux zajistí, že je dodávaný hardware testován a schválen jako celek, se zajištěnou aktualizací i technickou podporou. Ubuntu Linux se s výhodou používá pro velké embedded systémy. Je to nejoblíbenější open source OS pro autonomní robotiku a vozidla. Firma Canonical zajišťuje jeho vývoj, aktualizaci a technickou podporu.

 

Obr.č. 2 a 3 (jpg)

BlackBerry − nový QNX Hypervisor

Kanadská firma BlackBerry Limited [4] rozšířila své portfolio embedded softwaru o nové vydání QNX Hypervisor 2.2, které umožňuje konsolidaci a finanční úspory v nejnáročnějších embedded systémech. Tento real-time OS umožní výrobcům a dodavatelům embedded systémů konsolidovat vícenásobné systémy pro kritické použití s různým operačním prostředím do jedné hardwarové platformy, čímž se jim sníží počáteční náklady na vývoj. QNX Hypervisor 2.2 je založen na RTOS QNX Neutrino 7.1. Podporuje nejnovější vylepšení polovodičových součástek, (interrupt control, scalable vector extensions − SVE, cryptography a zlepšené zabezpečení) a nabízí řadu dalších výhod.

Lenovo − ThinkEdge SE30 a SE50

Společnost Lenovo [5] představila nové portfolio embedded počítačů určených pro náročné aplikace. Nové ThinkEdge počítače SE30 a SE50 jsou malé, velmi odolné a vysoce výkonné, aby mohly být použity pro zabezpečené zpracování velkých objemů dat. Mají podpořit digitální transformaci v oboru zdravotnictví, v obchodním a výrobním sektoru, stejně jako v dalších průmyslových odvětví závislých na zpracování dat.

Apacer – paměti s velkou kapacitou

Společnost Apacer [6], která dodává řešení pro bezpečné ukládání dat, prezentovala své novinky pro vojenské a jiné vysoce odolné aplikace, cloud a ochranu dat. Ty zahrnovaly SSD průmyslové úložiště dat s kapacitou 4TB, průmyslové DRAM moduly (DDR5-4800 UDIMM a RDIMM), nejnovější specifikace PCIe Gen4 x4 a další produkty. Firma Apacer začne ještě tento rok dodávat celou skupinu paměťových modulů VLP a nejnovější generaci pamětí NPLink SSDs.

Odkazy:

[1] www.embedded-world.de/en

[2] www.congatec.com

[3] www.adlinktech.com/en/News/canonical-pre-certifies-adlinkedge-devices-linux-os

[4] www.blackberry.com/us/en/company/newsroom/pressreleases/2021

[5] https://news.lenovo.com/pressroom/press-releases

[6] https://www.apacer.com